Eesti energiakontserni Utilitase suur unistus on, et taastuvenergiast saaks Eesti majanduse mootor, mis tooks siia massiliselt tööstust. Utilitase kahjuks ajab sellist unistust taga suur osa Euroopa riikidest ning Eestil on eeliseid vähe.
Eesti linnakodude soojas hoidmise ehk oma praeguse põhitöö kõrvalt tahab Utilitas suuresti, miljardite eurode eest tuuleparke rajada. Kui praegu on neil Lätis kaks töötavat maismaatuuleparki ning Eestis Saarde vallas käib ühe ehitus, siis aastaks 2026 tahab Utilitas Baltikumis püsti panna 600 megavati eest tuuleparke. Võrdluseks sobib siia hästi nende Saarde tuulepark, mille üheksa tuuliku võimsus saab olema 39 megavatti.
Samaks ajaks tahab kontsern, et järgmised 600 megavatti tuuleparke oleks veel lubadega soolas. Seegi pole veel kõik – aastaks 2028 tahab Utilitas, et töös oleks 1200megavatine meretuulepark. Nii võiks Utilitas juba üksi ära katta kõvasti üle poole Eesti aastasest elektritarbimisest.
Lisaks mahukatele plaanidele tuuleenergias tahab Utilitas, et seitsme aasta pärast ei tuleks nende elekter ja soojus enam üldse fossiilsest maagaasist. Ka see on raske ja keeruline ülesanne, sest 100% kindlat plaani gaasi asendamiseks neil veel pole.
Võib öelda, et oma unistuste täitmiseks peab Utilitas panema kõik liikuvad osad enda pilli järgi tantsima, kõik pusletükid omale kohale liigutama. Ja sellega on väga kiire, tõdeb Utilitase juht Priit Koit.
Seotud lood
Vaja oleks vähemalt 7 miljardit eurot ning lõdvemaid regulatsioone ja seadusi. Siis saaks Eesti end 2030. aastaks Vene energiasõja hädadest lahti haakida ja oma elektri taastuvatest allikatest kätte.
Valitsus võttis Soome lahes asuva Neugrundi madaliku looduskaitse alla, et säilitada sealse meteoriidikraatri puutumatus. Niisiis lubab valitsus mereväel unikaalsel meteoriidikraatril laskmisharjutustega jätkata, aga tuuleparki ehitada ei luba.
Suuri elektrijaamu Ida-Virumaal kasutatakse aina vähem, kuid meie kõik maksame nende ülalhoidmist praegu kinni, rääkis hommikuprogrammis taastuvenergiaettevõtte Sunly asutaja ja juht Priit Lepasepp.
Riigikohus leidis eile avaldatud määruses, et tuulepargi püstitamine kaebaja elukohast rohkem kui 11 kilomeetri kaugusele merre ei saa ilmselgelt tema õigusi riivata.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.