See lugu on täis pettust ja valskust. Jõgeva firma, leedukatele kuuluva Agrochema Eesti tagant voolab välja peadpööritav lugu sellest, kuidas ettevõttest suur raha välja rändas ning kuidas eestlased määrisid välismaa firmadele tehinguid pähe.
Selle loo keskmes on kolm meest: Urmet Lokk, Rainer Puhk ja Dmitri Jeršov. Ja peaasjalikult kaks firmat, Agrochema Eesti OÜ ning Lanfra OÜ. Kõik nad olid osalised suures põllumajanduspettuses.
I LUGU. Teised petsid meid
Majandus- ja korruptsioonikuritegude ringkonnaprokuratuuri, varem Lõuna ringkonnas töötanud prokuröri Allar Nisu 2022. aasta hiliskevadel, juba mõnusalt eestimaise suve saatel peetud kohtukõne on mahukas. 60 leheküljel laiutav skeemitamine paneb ka kõige kogenuma majanduskuritegudega tegeleja pead vangutama. Selle aluseks on prokurör läbi töötanud pea 10 000 lehekülge materjale. Kes püüab niisugust andmemassi ette kujutada, võib mõelda näiteks Volkswageni kaubikule ja sellesse tuugalt täis topitud kolimiskastidele, kus sees paberipatakad.
Tähtsad tegelased
Dmitri Jeršov. Ettevõtte Agrochema Eesti (nüüdseks endine) juht. Suhtles aktiivselt Rainer Puhkiga, olles varem kandideerinud tema firmasse tööle. Tema äripartner oli Urmet Lokk.
Urmet Lokk. Töötas varem Agrochema Eesti OÜs. Samuti firmas Eestivili OÜ, mis oli seotud Rainer Puhkiga. Dmitri Jeršovi äripartner.
Rainer Puhk. Põllumajandusettevõtja, mitme firma, näiteks Eestivili ASi ja Agritrading Company ASi reaalne juht. Hea tuttav Jeršovi ja Lokiga.
Lanfra OÜ. Jeršovi ja Loki ühine firma, mis liigub enne hilisemat pankrotistumist võlaküti Ants Pääri kätte.
Tiks Grupp OÜ. Jeršovi ja Loki ühine firma. Tegeles kaubaveoga.
Prokurör ütles kohtus, et Dmitri Jeršov, Urmet Lokk ja Rainer Puhk tahtsid suure tõenäosusega ära kasutada olukorda, milles Dmitri Jeršovil oli juurdepääs Agrochema Eesti üsnagi suurele rahaliste vahendite pagasile ning ressursile.
Jeršov ja Lokk sõnasid, et asi oli esiti tsiviilvaidlus, osapooled püüdsid minna ka kokkuleppele, ent Leedu pool hüppas alt ära. Seejärel kasvas asi kriminaalmenetluseks.
Tuhandetel lehekülgedel avaneb lugu, mille lahtiharutamiseks läheme 2016. aastasse.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.