Üle saja Eesti investori ootab pingeliselt uudiseid, mida lubasid sel neljapäeval jagada iduettevõtte Planet42 asutajad Eerik Oja ja Marten Orgna.
Eesti võlakirjainvestorid usaldasid meeste ärisse kümneid miljoneid eurosid, kõik investorid kokku 115 miljonit, kuniks saabus uudis firma finantsraskustest.
Kui kaks nädalat tagasi pidi firma tunnistama suuri probleeme, siis veel aasta tagasi oli ettevõtte asutaja ja finantsjuht Marten Orgna enesekindel: idufirmal lõpetamisohtu ei ole, sest ettevõtte rahavood on tugevad. „Me võtame 3 miljonit dollarit rendimakseid kuus, meie puhul ei teki äkilist pillide kokkupanemist,“ ütles Orgna toona Äripäevale. Ta ütles siis, et Planet42 ambitsioon on jõuda 2024. aasta lõpuks kasumisse.
Praegu on ettevõtte olukord hoopis teistsugune, kui toona unistati.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Võlausaldajatele juuli intressi- ja põhiosamaksed
võlgu jäänud Planet42-s toimub vaikne ja viisakas, aga väga räige korporatiivne ning poliitiline võitlus, kus eestlastel pole muud valikut kui kõigega nõustuda, tunnistab ka oma raha ettevõttele laenanud emafirma nõukogu liige Lauri Meidla.
“Viimase aja uudistest oodanuks pigem kasvu”
Planet42 teade tuli ootamatult ning see, et lisaks põhiosamaksetele peatatakse ka investoritele suunatud intressimaksed, on silmatorkav ning annab märku, justkui kõnniks ettevõte olematu paksusega jääl, leiab investor Paavo Siimann.
Ettevõte: investorid suhtuvad mõistvalt
Tõenäosus, et Planet42 suudab muu hulgas sadade Eesti jaeinvestorite raha päästa, on võlakirjainvestor Lev Dolgatsjovi sõnul väike. Ettevõte ise veel tulevikustsenaariumidelt saladuseloori ei kergita.
Hommikuprogrammis külas käinud võlakirjainvestor Lev Dolgatsjov nägi Planet42 juures ammu juba ohumärke ning ei julgenud sinna investeerida.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.