Kui kõnelda börside rollide jaotusest, on New Yorgi börsile (NYSE) koondunud eelkõige USA ja maailma suurimad ettevõtted, suured tehnoloogiafirmad ning tuhanded väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted on noteeritud Nasdaqi börsil, samal ajal kui American Exchange (AmEx) on paljudele firmadele kujunenud nn börsikooliks, millelt suundutakse edasi Nasdaqi või New Yorgi börsile.
Praeguseks on New Yorgi börsil noteeritud 3044 firmat, Nasdaqil 5499 ja American Exchange'il 771 firmat, kust mullu läks 105 firmat üle suuremale börsile.
NYSE päevakäive on 628 miljonit aktsiat. Nasdaqil vahetab päevas omanikku 650 miljonit aktsiat ning AmExil 24 miljonit.
AmExi ja Nasdaqi liitumisel tekkiv börs edestaks NYSEt mitmeltki näitajalt -- 6270 börsifirmat 3044 vastu, 497 uusemissiooni aastas 96 vastu, 700 miljonit dollarit tulu veidi vähem kui 600 miljoni vastu.
NYSE jätab aga Nasdaqi ja AmExi varju turu kapitalisatsioonilt -- NYSE ettevõtete koondväärtus on 9400 miljardit dollarit, Nasdaqi ja AmExi firmade väärtus kokku on vaid 2000 miljardit.
Nasdaqi suurimate firmade hulgas on Microsoft, Intel ja Cisco Systems, NYSE suurimad on General Electric, Coca-Cola ja Exxon.
Viimastel aastatel on New Yorgi börs ja Nasdaqi börs jõudsalt kasvanud, American Stock Exchange'i tähtsus aga järjest kahanenud. Samas on AmExist saanud üks juhtivaid börse optsioonidega kauplemisel. Praegu edestab AmExi vaid Chicago Board of Options, Nasdaqil pole aga sellel olulisel turul midagi võrdväärset kõrvale panna. DN
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.