Lubjakivilabor katsetas kuut välismaist ja nelja kodumaist plaatimissegu kuuelt tootjalt. Plaatimissegusid võrreldi seitsme näitaja põhjal, kusjuures iga testi puhul võis saada kõige enam 100protsendilise tulemuse normist. Protsentide liitmisel selgus segu kvaliteedi üldhinnang, mis oli maksimaalselt 700% ehk hindepalli. Maksimumhinde kogusid mõlemad võitjad.
EDK Lubjakivilabor on pidevalt kontrollinud Eestis müüdavate pahtelsegude, eelkõige plaatimissegude kvaliteeti. Varem lähtus labor plaatimissegude kvaliteedi hindamisel Saksa standardi SFV DIN 18 156 metoodikast ja nõuetest. 1999. aastast alates on kasutusel eurostandardi CEN TC 67/WG3 metoodika, mis varasemast mõnevõrra erineb.
- Plaadi nihke osas rahuldasid esitatud nõuet kõik segud, v.a Fiorini Kera-Koll, mille plaadi nihe oli 20 mm. Seejuures tuleb märkida, et Saksa normide järgi, kus plaadi nihke määramiseks kasutatakse kergemat plaati, rahuldas Kera-Koll esitatud nõudeid.
- Kontaktpinda määratakse eurostandardi järgi 0, 10, 20 ja 30 minutit pärast alusplaadi katmist seguga, normeeritud on aga ainult kontaktpind, mis on määratud 30 minutit pärast alusplaadi seguga katmist. See peab olema vähemalt 60% ja sellele nõudele vastasid kõik katsetatud segud. Paremateks selle näitaja alusel osutusid Sicher-Flexibel, Naks-2, Naks-5 ja Profi Plaatimissegu.
- Normaaltingimustes kivinenud ja vees hoitud proovidel vastas nakketugevus kõigi katsetatud segude puhul esitatud nõuetele (mitte alla 0,5 MPa).
- Soojapüsivus e nakketugevus pärast proovikehade hoidmist temperatuuril -l...+70 °C, vastas esitatud nõuetele viie segu puhul: Sicher-Flexibel, Kinnituslaasti, Kera-Koll, Naks-2 ja Naks-5. Ülejäänud segudel oli see näitaja mõningal määral madalam, mis tähendab, et neid ei ole soovitav kasutada soojade pindade plaatimisel (näiteks kaminate ja soojamüüride välisseinad jms).
- Külmakindluskatsetele, st 25 külmutus-sulatustsüklile, pidas veatult vastu kaheksa segu. Optiroci Kinnituslaasti puhul tuli pärast 24. külmutus-sulatustsüklit lahti üks plaat. Fiorini seguga Kera-Koll kinnitatud plaadid tulid kõik ära 9. ja 15. tsükli vahemikus.
- Eraldi vaatles labor teoreetiliselt avatud aega ehk ajavahemikku plaaditava pinna seguga katmise ja sellele plaatide paigaldamise vahel. Euronormid nõuavad, et 20 minutit pärast segu pinnale kandmist ei tohi sellele asetatud plaatide nake olla alla 0,5 MPa. Sellele nõudele vastasid katsetatud segudest kolm: Sicher-Flexibel, Kinnituslaasti ja Naks-5. Ülejäänud segude nake jäi vahemikku 0,4--0,49 MPa, st nendega töötades võib seguga korraga katta pinna, mida jõutakse plaatida 10 minuti jooksul.
- Euronormides ettenähtud kvaliteedinäitajate kõrval hindas labor katsetuste käigus ka segu töödeldavust, mida iseloomustab koonuse süvistumine ja töödeldavuse hinne pallides (viiepallisüsteemis). Hea ja kerge töödeldavuse tagamiseks peaks koonuse süvistumine olema 18--30 mm piirides ja töödeldavuse hinne võimalikult kõrge (5). Neile kriteeriumitele vastasid kõik segud peale Renovation Fixi, millele peaks katsetajate arvates lisama 2--4 % rohkem vett. Ka segu Bau+Fliesenkleber puhul oli koonuse süvistumine alla kogemusliku normi (12 mm), kuid sellest hoolimata oli töödeldavus päris hea (4,5). Segul Kera-Koll oli koonuse süvistumine 36 mm ja segu oli pisut liialt vedel ja valguv (hinne 4,5).
Kokkuvõttes võib öelda, et katsetatud segudest osutusid parimateks Sicher-Flexibel ja Naks-5, mis EDK Lubjakivilabori hindamisskaala alusel said mõlemad 700 hindepalli. Veidi halvemateks osutusid teised Eestis toodetavad segud Naks-2, Profi Plaatimissegu ja VP-3, millele anti hinnang vastavalt 690, 688 ja 678 palli.
Segude Naks-5 ja Naks-2 eelis on nende hea külma- ja soojakindlus, Profi Plaatimissegu ja VP-3 on küll külmakindlad, kuid nende soojapüsivus on veidi madalam (nake vastavalt 0,48 ja 0,47 MPa).
Optiroci segudest osutus parimaks Kinnituslaasti, mille veidi madalam hinne (696) on peamiselt tingitud sellest, et segu pidas vastu 24 külmutus-sulatustsüklit 25 asemel (võimalik juhuslik hälve). Muude näitajate osas andis segu testimine häid tulemusi.
Nõrga tulemusega üllatas segu Renovation-Fix, mis 1997--1998 läbi viidud katsetustel sai väga hea hinnangu. Põhjuseks on, nagu juba eespool mainitud, kasutuseeskirjades ette nähtud lisatava vee liialt väike kogus.
Eraldi tuleb märkida segu Kera-Koll, mis oma mõne kvaliteedinäitaja osas on isegi väga hea: segu on soojapüsiv ja sellel on suhteliselt pikk avatud aeg. Segu puudusteks on plaadi suur libisemine ja vähene külmakindlus. Segu sai madalaima koondhinde 583.
Odavamate segude osas võistlevad Naks-2 ja VP-3 Bau+Fliesenkleberi ja Easy-Fixiga. Kõrgema kvaliteediga segude osas tuleb kindlasti esile tõsta Uninaksi Naks-5, mis on oluliselt odavam Sicher-Flexibelist.
Arvestades ka varasemate katsete tulemusi, tuleb märkida kõigi Lugato segude head kvaliteeti. Eesti plaatimissegudest osutusid parimateks Uninaksi tooted.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.