FBI ja USA maksuameti tülitamise all kannatanud California 47aastane elanik Mark Pedley lõi omaenda riigi, mis maksude küsimise asemel hoopis ise raha sisse toob. Vähetuntud piiblitegelaselt laenatud nimega Melchizedeki Dominioon väidab endale kuuluvat mitut territooriumi Vaikse ookeani avarustes. Kolmeruutkilomeetrise pindalaga Taongi atoll asub USA halduses olevas Marshalli saarestikus Vaikses ookeanis. Lähedal asuva väidetava Karitane saare kõrgeim punkt asub paraku allpool merepinda. Dominioon pretendeerib ka Kolumbiale kuuluvale Malpelole ja Prantsusmaale kuuluvale Clippertoni saarele ning suurele tükile Antarktikale. Kõik need alad on asustamata.
Senitundmatu riigi esindajate kirjalikke pakkumisi ettevõtetele registreerida seal oma maksuvaba firma on viimastel kuudel jõudnud ka Eestisse. Varem on kelmusekunstnikud tühjendanud inimeste taskuid USAst Filipiinideni.
USA rahandusjärelevalve pettuste osakonna endine juht John Shockey on ajakirjanduses nimetanud Melchizedeki Dominiooni fiktiivseks maaks, mille lõid 1990. aastal korduvalt majanduskuritegude eest karistatud isa ja poeg David ja Mark Pedley. 1990. aasta juunis vabanes Mark Pedley tingimisi vanglast ja peagi ilmus Washington DC telefoniraamatu saatkondade leheküljele Melchizedeki saatkond ning USAs asus tegutsema mitu olematus riigis asutatud panka, üks neist otse Wall Streetil. Wall Street Journalis ilmusid uue maksuvaba piirkonna reklaamid, International Herald Tribune avaldas võltspanga finantsinstrumentide noteeringuid, emissioonide mahuks väideti olevat 12 miljardit dollarit.
Saabus ka vähemalt ühe reaalse riigi diplomaatiline tunnustus -- uue riigiga nõustus diplomaatilisi suhteid sisse seadma Kesk-Aafrika Vabariik. Üle-eelmisel aastal õnnestus sulidel müüa filipiinlastele rohkem kui miljoni dollari eest olematu riigi kodakondsust. «Melchizedeki passipettus näitab, kuidas internet aitab pettustel tõusta uutesse kõrgustesse,» kommenteeris Far Eastern Economic Review.
1995. aastal kirjutas Washington Post noorest austerlasest, kes tahtis Hongkongis rahaks vahetada 500 000 dollari eest Asia Pacific Bank of Melchizedeki t?ekke. Politseile Melchizedeki suursaadiku kroonprints Gerald-Dennis Sayn-Wittgenstein-Hohensteini diplomaatilise passi esitanud noormehe seletusi naljategemisest Hongkongi kohtunik ei tunnistanud ja mõistis ta pooleks aastaks vangi.
1999. aasta novembris süüdistas USA väärtpaberite ja börsi komisjon, et 47aastase advokaadi Victor M. Wilsoni vahendatud petturitel oli õnnestunud koguda investoritelt 1,2 miljonit dollarit, mis «investeeriti» olematus Melchizedekis asuvasse olematusse panka.
Peale ettevõtete ja pankade registreerimise, kodakondsuse ja börsiteenuste pakub «riik» ka tasulist ülikooliharidust, saadiku- ja ministritiitleid. Melchizedek on kasutusse võtnud oma versiooni pühakirjast, kus on kooskõla leidnud islam, ristiusk ja judaism, ja osaleb poliitikas. Kuna Prantsusmaa ei lõpetanud tuumakatsetusi Vaiksel ookeanil, kuulutas «saareriik» Prantsusmaale sõja, mis kestab formaalselt senini.
Seotud lood
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”