Tallinna maksuamet nõuab õpikukirjastuselt Avita ligi kaheksa miljoni kroonise maksuvõla tasumist, sest kahtlustab firmat 24 miljoni krooni suuruse tulu varjamises, kirjutab Eesti Päevaleht.
Maksuamet tegi eelmisel neljapäeval Eestis poolt õpikukirjastusturgu hõlmavale Avitale ettekirjutuse, mille kohaselt peab firma maksma kuu jooksul ettevõtte tulumaksu koos intressiga 7,7 miljonit krooni.
Eesti Päevalehe andmeil on maksuameti ettekirjutuse aluseks kirjastuse Avita ning väidetavalt Bahamal registreeritud maksuvaba firma Publishers Group S.A. 1998. aasta kevadel sõlmitud laenuleping, mille kohaselt laenas Avita Bahama firmale 24 miljonit krooni. Avita ei ole koos intressidega 26 miljoni kroonini kasvanud võlga tagasi saanud ning on summa kandnud oma kuludesse.
Maksuamet käsitleb raha mittetagasisaamist ning kuludesse kandmist püüdena õpikute kirjastamiselt saadavat hiigelkasumit varjata ning kõrvale hiilida 7,7 miljoni krooni maksmisest.
Väidetavalt tuleb Eesti kahekümne suurima maksuvõlglasest ettevõtte sekka kerkinud Avita hiigelkasum koolides kasutatavate õpikute müümisest omahinnast kuni kolm korda kallimalt.
Avitalt väidetavalt 24 miljoni krooni suuruse laenu saanud Bahama firmat Publishers Group S.A. tegelikult ei eksisteeri, sest Bahama äriregistris pole niisuguse firma kohta ühtki märget.
Samas kandis Avita iga kuu firma arvele summasid, mis kõikusid paarikümnest tuhandest kroonist sadade tuhandete kroonideni. Maksekorraldustes on raha ülekandmise põhjusena nimetatud tasumist paberi eest.
'Avita on tõesti laenanud ühele firmale kümneid miljoneid kroone ning maksuameti revident selgitas välja, et laenu pole tagasi saadud ning see on kantud Avita kulude poolele,' kinnitas maksuameti pressiesindaja Koit Luus. Ta ei soovinud nimetada laenuvõtja firma nime ega laenu suurust.
'Meie hinnangul ei ole Avita üldse üritanudki laenu tagasi saada ning seda võib käsitleda tõestusena, et Avita on kunstlikult vähendanud oma kasumit ning maksnud seega vähem tulumaksu,' osutas Luus. 'Vastuse leidmine küsimusele, kas Avita tegeles laenu tagasinõudmisega või üritas hoopis tundmatule firmale laenatud raha kõrvale kantida, ongi sõlmküsimus.'
Seotud lood
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.