Tallinna börs lõpetas liideraktsiate toel eile korralikus plussis. Kümne juhtiva aktsia hinnaliikumist kajastav ÄP indeks kerkis päevaga 1,72% võrra, 417,98 punktile, mis on taas kõrgeim tase 1998. aasta septembrist alates.
Pärast üleeilset korrektsiooni põhinimekirjas oli börsipäeva algus eile ettevaatlik. Küllalt kiiresti tekkis liideraktsiate, eeskätt Hansapanga, vähemal määral ka Ühispanga ja Norma osas arvestatav ostuhuvi ja Hansapanga aktsia vedamisel läks turg kiirelt üles.
Hansapanga aktsiaga tehti päeva kokkuvõttes 50 tehingut kogumahus 15,1 mln kr. Aktsia hind kerkis päevaga 3,9%, 126,75 kroonile. Hansapank avaldas täna oma liisinguga tegeleva üksuse Hansa Capitali möödunud aasta majandusaruanded. Kuna juba varasemast olid Hansapanga Grupi enda tulemused teada, mingit otsest mõju Hansa Capitali näitajad ilmselt turule ei oma.
Päris üllatav teade tuli eile aga Eesti Pangalt, mis võib tõsist reaktsiooni tekitada kogu börsi seisukohalt. Nimelt kinnitas keskpank, vastates Äripäeva küsimusele, et veebruarist alates ei ole enam kavas avaldada pankade lühibilanssi igakuiselt. Kelle huvides taoline varjamine on, on raske mõista. Keskpanga seletuse kohaselt, mis ühtib kommertspankade varasemate avaldustega, ei suuda üldsus piisavalt adekvaatselt pankade lühibilansse tõlgendada.
Ilmselt tuleb siinjuures võtta müts maha ülikompetentsete Eesti Panga ametnike ees, kes soovivad kogu rahva heaolu nimel varjata «ülikeerulisi» pankade bilansse. Minul isiklikult oleks küll tahtmine ise otsustada selle üle, kas suudan adekvaatselt hinnata ja analüüsida või mitte.
Seotud lood
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”