Kõrgkooli lõpetanutel on tööturul konkureerimiseks lisaks akadeemilistele teadmistele vaja ka praktilisi oskusi õpitud erialal.
Kui karjääri plaanimisel otsustatakse kõrgkooli kasuks, tuleb juba õppimise jooksul saada selliseid teadmisi, et pärast kõrgkooli lõpetamist on ette näidata rohkem kui vaid diplom. Tuleb osata ennast tööle pakkudes tööandjale selgeks teha, et suudetakse iseseisvalt või väikese abiga hakkama saada. Tööandja soovib, et uue töötaja adapteerumise periood oleks võimalikult lühike. Olen näinud olukordi, kus kõrgkooli lõpetanud spetsialist sobib vakantsele kohale nii teadmiste kui ka meeskonnatöö poolest, kuid kuna tööandja eeldas ka minimaalseid praktilisi oskusi, jäi töökoht saamata.
Enamik tudengeid hakkab diplomitöö peale mõtlema viimasel kursusel. Tegelikult tuleks juba teisel-kolmandal kursusel mõelda, kuidas ennast pärast kooli lõpetamist kõige paremini «müüa». Selleks tuleb ennast töötada teoreetiliselt mingi spetsiifilise valdkonna spetsialistiks ja võimalikult palju ka praktilise tööga kokku puutuda.
Karjäär on edukam, kui ei õpita ainult ärijuhtimist, vaid valitakse kitsam valdkond, milles aastate jooksul arvestatavaks spetsialistiks kujuneda.
Autor: Igor Päss
Seotud lood
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.