Küllap on mõnelgi meist juba aastakümneid tagasi jõudnud kinnistuda arvamus, et enamik ettevõtteid on suured ja edukaks tegutsemiseks peavadki nad suured olema. Selline mõtlemisviis kajastub ka ameerikalikus loosungis ?Big is beautiful?, mis toob meelde Fordi, Shelli, McDonaldsi, Coca Cola ja kümneid muid globaalse haardega korporatsioone.
Tõsiasi on aga see, et isegi Tallinnas (meist lääne poole jäävatest riikidest rääkimata) on vähemalt 4/5 ettevõtteist on väikesed ? töötajaid alla kahekümne. Ja nagu näitas kevadine Hansapanga kliendiuuring, jäid suure aastakäibega ettevõtted omakapitali tootluse poolest alla nii keskmistele kui väikestele firmadele.
Kolm kuud tagasi kinnitas linna volikogu programmi väikeettevõtluse arendamiseks Tallinnas 2002?2004. Kavandatud meetmete elluviimiseks on aastaks 2002 ette nähtud kulutada 6,86 miljonit krooni, sellest kaks miljonit stardiabiks algajatele ettevõtjatele.
Praegu riik teatavasti Tallinna (samuti Tartu ning Pärnu) ettevõtetele taolist toetust ei paku. Hiina rahvatarkus väidab, et näljasele tuleb pakkuda õnge, mitte kala. Selle väite kehtivuse eeldus on vaba pääs veekogu äärde. Meie väikeettevõtjate edasipääsu tõkestab aga pahatihti just piisava stardikapitali puudumine.
Stardiabi eesmärk on aidata alustavatel väikeettevõtteil (kuni 20 töötajat) ületada võimalikke finantseerimisraskusi, mis on seotud kulutustega põhivara soetamiseks, hoonete ostuks ja renoveerimiseks. Selle tagastamatu finantsabi vormis antava toetuse ülemmäär on 50 000 krooni, seejuures taotleja omafinantseering peab ulatuma vähemalt kolmandikuni projekti kogumahust.
Tallinna ettevõtlusametile laekus stardiabi saamiseks 82 avaldust, mis puudutasid erinevaid tootmis- ja teenindusvaldkondi. Lihtne jagamistehe ütleb, et umbes pooltel taotlejatel on võimalus toetust saada. Nii lihtne see asi siiski ei ole, sest projektide hindamisel võetakse arvesse 15 kriteeriumi (nt finantseerimisskeemi läbipaistvus ja terviklikkus, loodavate töökohtade arv, tasuvusaeg, kasutatava tehnoloogia või siis toote/teenuse uudsus jne).
Esimesel hindamiskomisjoni koosolekul vaadati läbi 30 taotlust, neist jäi sõelale neli projekti. Üheksa projekti äriplaanid vajavad veel täpsustamist. Stardiabi saanud kavatsevad tegelda maasikate jaemüügiga, nahkehistöödete valmistamisega, raamatupidamisteenuste osutamisega, tee- ja ehitustöödega. Nüüd jääb väljavalituil aega kaks kuud, et sõlmida ettevõtlusametiga stardiabi toetusleping ning asuda oma projekti ellu viima.
Seotud lood
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.