Spioonprogramm ehk spyware võib endast kujutada sadu faile ning Windowsi registrikirjeid, samuti võib ühes arvutis olla kümneid erinevaid spiooniriistu ning nende kõigi üle arvet pidada on omapead võimatu. Tasuta programmid hoolitsevad, et arvuti edaspidi selliste külaliste suhtes immuunseks muuta. Lihtsaimad tööriistad selleks toimivad online?is, interneti kaudu. Arvutisse pole vaja sel juhul midagi installida.
Alati on lihtsam ära hoida süsteemi nakatumine soovimatute programmidega kui seda hiljem puhastama hakata. Samas, üht-teist sellelaadset võib juba arvutit ostes n-ö kaasavaraks saada (eriti kehtib see reklaamikampaaniate ning soodusmüükide puhul). Niisiis, et säilitada kontrolli oma tööriista üle, tuleb paratamatult tegeleda spiooniriistade otsimisega ning eemaldamisega.
Et hoiduda spioonprogrammidest, tuleb nende installimisel teha selgeks, mida nad endast kujutavad, ning arvutis avanevate dialoogikastide sisu alati lahti mõtestada.
Ära ava e-posti lisandeid, kui pole teada, mis need on. Ei piisa, kui teatakse saatjat, ka lisandi kohta peab selgituse saama vähemalt juhul, kui see on ohtlikku tüüpi (.exe, .doc, .js .vbs jms laienditega).
Keela ära oma veebilehitsejas pop-up ehk lahtihüppavate akende avanemine. Samuti kasuta arvutis tulemüüri. See ei hoia küll ära nakatumist spioontarkvaraga, kuid võimaldab kontrollida sideseansse internetis, mida sedasorti programmid korraldada üritavad.
Kui internetiühendus toimub modemi kaudu või on muidu aeglane, samas aga tahetakse kasutada tasuta tarkvara, mis nõuab adware-tüüpi lisatarkvara ehk reklaamitarkvara, ongi lahenduseks selle lisa jaoks internetiühenduse keelamine.
Ei maksa ka unustada, et kõik operatsioonisüsteemi turvauuendused tuleb viivitamatult kasutusele võtta.
Tarbija õnneks võistlevad spyware-skannerite turul kaks tasuta tarkvara: Ad-aware ning Spybot Search&Destroy (tootjateks vastavalt Lavasoft ning PepiMK Software). Mõlemad firmad on tugevad tegijad, nende pakutavad ?tõelised? spyware-skannerid võib oma arvutisse laadida ning nad ka eemaldavad leitud spiooniriistad (kuigipalju ka muud laadi pahatahtlikke programme).
Ajakohasus pole siinses tarkvarakategoorias just sama oluline kui viirustõrjujate puhul, kuid siiski uuenevad mõlemad programmid sageli. Mõlemal leiab vastava funktsiooni menüüst kergesti, seda tasub aeg-ajalt vaid kasutada.
Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.