Pärnu- ja Viljandimaa ning teisi Edela-Eesti valdu teenindama hakkava, kohalikele omavalitsustele kuuluva uue prügila ja jäätmekäitluskeskuse valmimine Pärnumaale Paikusele ning keskkonnanõuetele mittevastavate väikeprügilate sulgemine tingib vajaduse omavalitsuste praegusest tihedamaks koostööks nii omavahel kui ka jäätmekäitluskeskusega.
Riikliku jäätmekava järgi tuleb kõik keskkonnaohtlikud väikeprügilad sulgeda hiljemalt 2009. aastaks.
Euroopa Liidu ISPA fondi, riigieelarve ja Paikuse Jäätmekäitluskeskuse rahastatav projekt hõlmab Paikuse uue prügila ehitamist ja Pärnusse Raba tänavale jäätmete sorteerimiskeskuse rajamist. Paikuse keskuse prügi ladestusala on 5,1 ha ? peaaegu sama suur kui Jõelähtme prügilas. Pärnu sorteerimiskeskuse võimsuseks on planeeritud 20 t vahetuses. See tagab rohkem kui ainult Pärnumaa teenindamise.
Pärnu- ja Viljandimaa ning ümberkaudsete omavalitsuste koostöö Paikuse keskusega on kasulik ennekõike valdadele endile. Omavalitsuste kohustus on tagada oma piirkonnas tänapäeva nõuetele vastav jäätmekäitlus, koostada oma jäätmekava ning eeskirjad ja sõlmida jäätmeveohanked veel 2005. aasta jooksul.
Omavalitsused peaksid arvestama, kuhu ja kuidas odavaimalt elanike prügi vedu korraldada. Lisaks odavusele tuleb valdadel arvestada, et nad peavad tagama nõuetele vastava keskkonnasõbraliku jäätmekäitluse oma piirkonnas.
Jäätmekäitluskeskused, nagu Paikuse keskus, peavad saama kogu jäätmekäitlusalase tegevuse keskusteks ja korraldajateks oma teeninduspiirkonnas. See eeldab tihedat koostööd omavalitsustega, et rajada hästi töötav ja ühtne jäätmekäitlussüsteem kogu regioonis. Paikuse keskus teeb juba mitme omavalitsusega koostööd. Keskuse tegevuse mõte on tagada tänapäevane jäätmekäitlus, jäätmete hulga vähendamine juba algtekitaja poolt ja keskkonnakaitse. Paikuse keskuse ja omavalitsuste taotlused on sarnased.
Seotud lood
Hiljuti miljonäristaatusesse jõudnud investor Rahakratt hoolimata finantsvabadusest priiskama ei kuku – luksusautode kollektsiooni omamise asemel sõidab ta ringi rendiautoga ning seetõttu pole ta ka eriti kursis palju furoori tekitanud automaksuga.