Kuigi nõudluse hüppelise kasvu tõttu on puuistikute hinnad võrreldes eelmise aasta sama ajaga kohati tõusnud ühe krooni ehk umbes kolmandiku võrra, on puukoolid ette tühjaks ostetud ja täna on tulevasel metsaistutajal juba suhteliselt raske leida vajalikku partiid kuuse-, männi- või kaseistikuid.
Põllumajanduse registrite ja informatsiooni amet (PRIA) maksab tingimustele vastavale taotlejale metsastustoetust ühe hektari kohta 13 801 krooni. Tähtajaks, 24. märtsiks, laekus 804 avaldust kokku 2346 hektari põllumaa metsastamiseks.
?Istikute kasvatajad ei olnud istikute buumiks valmis,? nentis metsakaitse- ja metsauuenduskeskuse metsauuendusosakonna juhtivspetsialist Eda Tetlov. ?Kuna istikud kasvavad üks kuni neli aastat, vajanuks puukoolid eeltellimusi.?
Tetlovi andmeil tegutseb Eestis sadakond puuistikute kasvatajat, kes suudavad tänavu pakkuda kokku hinnanguliselt 16,5 miljonit taime. Kuna lõviosa ehk veidi üle 11 miljoni taime pannakse mulda riigimetsades, jääb erametsade jaoks 5,5 miljonit istikut.
?Nii nagu metsastustoetuse määrus jaanuaris allkirja sai, läks telefon kohe punaseks,? rääkis Eesti ühe suurema puukooli, Kilingi-Nõmme lähedal asuva Eesti-Soome ühisfirma ASi Eesti Metsataim tegevdirektor Tõnu Reim. ?Kuusetaimed said juba veebruaris otsa, täna on veel pakkuda veidi männitaimi.?
Eelmisel aastal üks miljon taime müünud Eesti Metsataim müüb tänavu umbes 2,5 miljonit istikut, millest 80 protsenti läheb RMK-le ja ülejäänu erasektorile.
Reimi sõnul tahavad nad järgmisel aastal müüa umbes 4,5 miljonit taime. ?Tuntavalt tahame suurendada erasektorile müüdavate taimede hulka ning peame silmas ka eksporti Soome ja Rootsi,? lisas Reim.
Eesti Metsataim on üks väheseid istikutootjaid, kes kasvatab kuuse-, männi- ja kasetaimi potis. Firmal on kolm 1600 ruutmeetri suurust kilekasvuhoonet, milles taimed saavad istutuskõlblikuks aasta-kahega.
Jõgevamaa talupidaja Valdo Raidma ütles, et tal on kindel plaan osa põllumaast metsastada, kuid istutusmaterjali hankimine on väga vaevanõudvaks osutunud. ?Olen helistanud ligi kümnesse puukooli ja lisaks tuttavatele istikukasvatajatele,? rääkis Raidma. ?Tulemus päris nulliring pole ? ühest Tartumaa puukoolist midagi lubati, kuid pakutavad taimed on liiga väikesed.? Raidma möönis, et tegelikult hakkas ta taimi otsima liiga hilja.
Põllumajandusministeeriumi maaelu arengu osakonna peaspetsialisti Monika Lublo kinnitusel näitas ministeeriumi eelnevalt tehtud uuring, et esimesel aastal võidakse metsastada kuni 4000 hektarit põllumaad, mis on ligi poole võrra enam, kui tegelikult taotlusi laekus.
?Istikuid peaks siiski jätkuma, mitmed ettevõtjad on lubanud neid vajaduse korral importida,? rääkis Lublo.
Hetkel kuum
“On selge kahtlus, et see asi on juba ammu maksejõuetu”
Omanike seas ka LHV eksjuht ja kaasasutaja
Istikupõua leevendamiseks ekspordivad paar ettevõtet tänavu Lätist umbes kaks miljonit kuusetaime.
Suure-Jaani vallas tegutseva OÜ Rääka Puukool juhataja Olavi Udami sõnul on nad paaril viimasel aastal importinud Lätist umbes miljon kuusetaime ning vähemalt sama suure koguse taimi veab ta ka tänavu sisse. Lisaks müüb firma umbes 200 000 enda kasvatatud kuuseistikut.
?See, et metsastustoetus on tulemas, oli teada juba kolm aastat tagasi ja teadlik istikukasvataja tegi sellest järeldused,? rääkis Udam. ?Mina näiteks olen enda kasvatatud taimede hulka suurendanud neli korda.?
Samas nentis Udam, et ta on pidanud juba kaks nädalat kõigile soovijaile ära ütlema, sest istutusmaterjal on otsas.
Tänavu tahab Lätist importtaimi tuua ka Erametsa Majandamise Ühistu. ?Meil on kokkulepe Läti riiklike metskondadega umbes ühe miljoni kuusetaime ostmiseks,? kinnitas ühistu juhataja Toomas Krevald.