Traditsiooniliselt juuni ja juuli murdepunktis peetav festival hõlmab sedavõrd laia muusikaskaalat, et ühtsete stiilitunnuste otsimine oleks kunstlik. Festivali korraldab põline Muhu mees saksofonist Villu Veski, kes tänaseks oma muusika ja pilliga läbi rännanud pea terve maailma. Festivali sisu on ühtaegu nii ürgne kui ka tänapäevane, selgitab Veski.
Eks tegelikult peegeldabki sündmus veidi ka korraldaja muusikapalet, sest Veski enda projektid on alati juurte muusika hõngulised, olgu selleks Põhjala karged toonid või tango tundelised teemad. Iga kontserdipaik on omanäoline: veidi muinasjutu tegevuspaika meenutav Nautse Mihkli taluhoov kõrvu hoolega hoitud Katariina kirikuga ning elegantse Pädaste mõisaga.
Eri maailma paigust kohale sõitvaid interpreete ja nende loomingut ühendavad rahvamuusikavihjed. Needki on vahest vaevu aimatavad. Võrdse tähelepanu saab nii koorimuusika kui ka muusikalide magusad palad, tango kõrvuti funky ja d?ässikorüfee John Coltrane?i tõlgendustega. Külalisi tuleb Aafrikast ja Ameerikast, Rootsist ja Lätist. Esmakordselt näidatakse festivali südames, Nautse Mihkli taluõue vabaõhukinos Aafrika-teemalisi väärtfilme.
Festivali üheks tähenduslikumaks kontserdiks on Eesti Filharmoonia Kammerkoori esinemine 1. juulil hubases ja suurepärase akustikaga Katariina kirikus. Veljo Tormise ja Cyrillus Kreegi kõrval on kavas Arvo Pärdi ?Berliini missa?, mis on sügavaks kummarduseks tänavu 70. juubelit tähistavale heliloojale. Veljo Tormise kooriteos ?Tornikell minu külas? kõlas samas kirikus 1979. aastal vahetult enne seda, kui nõukogude kultuurifunktsionäärid keelasid kammerkoori kontserdituuri meie saarte kirikutes. Pikki aastaid kammerkoori plakateid ehtinud kaunis foto koorist lumivalge kiriku taustal on Villu Veski sõnul tehtud toonase kontserdi järel.
Kellele koorimuusika siiski kaugeks jääb, saab täita õhtud Nautse Mihkli õuel maailmamuusikast ja d?ässist kantud rütmide-meloodiatega. Kohal on USA löökpillimängija Brian Melvin erinevate projektidega, noor ja andekas lauljatar Sofia Rubina. Muhusse saabub ka kunagine Jazzkaare külaline Miriam Aida koos ansambliga Bossa Eletrica, et sulatada bossanova võnked haaravaks tantsubiidiks. Laupäeva õhtu kulgeb tango ja d?ässi meeleoludes. Öö saabudes võtavad koha sisse DJd, kelle seas MC Zoro Lõuna-Aafrika Vabariigist ning DJ K-Fear Peterburist. Valgusmängud loovad hoovile ja talu rookatusele omapärase müstilise aura.
Muhusse oodatakse tänavu üle saja muusiku. Publikut ollakse valmis vastu võtma aga lausa mõned tuhanded, sest üksnes talu hoovi mahuks korraga umbes 800 kuulajat.
Vastab löökriistamängija Brian Melvin (USA).
Olete Juu Jääbil varemgi esinenud. Palun iseloomustage festivali õhkkonda.
Ma tõepoolest ootan festivali. Mulle meeldib selle korraldus ja põhimõtted. Muusika loomise jaoks on Muhus väga kaunis ja lõõgastav atmosfäär. Saar on väga eriline, neil on palju vanu lugusid ja ajaloost mõjutatud energiat. Mängin Juu Jääbil oma Geografixi nimelise grupiga, kus osalevad Mart Soo, Taavo Remmel ja DJ P. Julm. Mängime läbilõiget maailmamuusikast, mis viib kuulaja hinges ja mõtteis teekonnale. See muusika peaks ergutama fantaasiat. Mängin ka Drum Pranaga, mis on samuti maailmamuusika projekt, kus lööb kaasa tantsutrupp Zahira.
Minu osalemine toob tänavu helisid ja maitseid erinevaist maailma kultuuridest: maailmamuusika rütme ja suurepärast improvisatsiooni. Publikul on põhjust oodata erilisi muusikahetki.
Seotud lood
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”