Iraan hakkab müüma naftat ja maagaasi eurode eest. See on ohuks maailmarahale USA dollarile. 20. märtsil avatakse kauplemine Iraani naftabörsil, kus hinnad on eurodes.
USA välisvaluutareservid on tühised. USA peaks eksportima rohkem, kui importima, saamaks välisraha nafta ostuks. USA väliskaubandus on aga hiiglaslikus puudujäägis. Alternatiiv on laenata välisvaluutas.
Isegi kui USA Iraanilt naftat ostma ei hakka, teevad seda meelsasti teised riigid nagu Hiina ja India. Neil riikidel on suured valuutareservid. Kiiresti kasvava majandusega Hiina valuutareserv on aga valdavalt paigutatud USA dollaritesse. Selleks, et Iraanilt eurode eest naftat osta, peaks Hiina müüma kõigepealt dollareid ja ostma eurosid. Võib ju küsida, kas Iraani naftabörs endast tõesti suurt ohtu kujutab. Ei pruugi ju sealne börs laiemat tuntust saadagi. Kuid kui saab, võivad teised riigid järgneda.
Miks peaksid üldse teised riigid nõustuma vastu võtma USA dollareid, kui USA keskpank hakkab salatsema selle üle, kui kiiresti USA raha(dollari)pakkumine kasvab? USA lõpetab märtsi lõpust laiema rahapakkumisnäitaja M-3 avaldamise, mis näitab muude asjade seas, kui palju paiskab keskpank raha turule. Mida rohkem raha USA turule paiskab, seda väiksem on dollari ostujõud. Naftat on maailmas raskem juurde leida kui USA keskpangal raha solkida.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.