Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) pöördus Euroopa Liidu poole ettepanekuga muuta eelmisel aastal vastu võetud maaelu edendamist reguleerivat määrust, sest praegusel kujul see pigem kahjustab eesmärki.
EVEA asepresident Marina Kaas ütles, et direktiiv keelab üle 9 töötaja ja üle 30 miljoni kroonise käibega väikeettevõttele eurotoetust eraldada ja toetust hakatakse maksma vaid mikroettevõtetele. Seni said toetusi PRIA meetmest 3.3 ja sellele eelnenud SAPARDist taotleda ka väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted. Selle meetme raames saab tänavu laiali jagada veel 57 miljonit krooni.
Vihula mõisas sepatöökoda ja Tallinna vanalinnas müügikohta pidava OÜ Rossi Sepaäri juhataja Peter Rossi meele teeb uuest korrast teadasaamine nukraks.
"Meie töö turustamisvõimaluse avardamiseks on vilja kandmas. Seetõttu mõtlesime osta sügisel uusi seadmeid ja suurendada töötajate arvu neljateistkümnelt kahekümne neljale. Oleksime ka taotluse esitanud toetuse saamiseks, aga nüüd langeb see võimalus ära," lausus ta.
"Juba sügisest antakse raha ainult mikroettevõtetele ja ametlikult põhjendatakse seda uue direktiiviga. Tegelikult on neil lihtsalt raha lõppemas," lausus Kaas.
Põllumajandusministeeriumi maaelu poliitika büroo peaspetsialist Kristine Hindriks möönis, et ministeeriumil on kavas lähiajal keskenduda mikroettevõtete toetamisele ja väikeettevõtete toetamine lõpetatakse. Ettevõtetel on ka edaspidi võimalus saada toetusi regionaalarengu fondi kaudu.
Väikeettevõtjate seisukohast on siiski tegemist negatiivse arenguga, sest uue korraga langeb ära üks kanalitest, mille kaudu ettevõtte arendamiseks on võimalik toetusi saada.
Kuigi mikroettevõtetes luuakse kõige rohkem töökohti, on nendes Kaasi sõnul ka töökohtade kadumine kõige kiirem.
Lisaks on mikroettevõtete palgad madalamad, ehk vähem atraktiivsed inimeste maale meelitamiseks.
"Statistika näitab, et pärast alustamist kasvab ettevõte eriti aktiivselt esimesel kahel aastal, kuni saavutab miljoni kuni poolteise miljoni suuruse käibe. Ja kolmandal aastal tekib reeglina seisak. Kui siis uusi investeeringuid ei tehta, lõpetab üle poolte ettevõtetest tegevuse. Meie arvates tuleks just sellisel hetkel ettevõtteid toetada ja igal võimalusel motiveerida neid kasvule," kirjeldas olukorda Kaas.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.