Täna toimus Kohtla-Järve linnavalitsuses
töökohtumine, mille käigus arutati vana põlevkiviõli tootmiskompleksis asuva
torni taastamist ja sinna turismiobjekti rajamist.
Selle idee realiseerimisega hakkavad ühiselt tegelema Viru Keemia Grupp, Kohtla-Järve linnavalitsus ja EASi Ettevõtlus -ja elukeskkonna arendamise divisjon. ”See kompleks on põlevkivi ümbertöötlemise üheks tõeliseks sümboliks Eestis. Seal tegutses esimene põlevkiviõli tehas Kohta-Järvel, mis ehitati 1924.aastal. Tänapäeval on see ainuke taoline säilinud ajalooline objekt,” ütles Viru Keemia Grupp juhatuse liige ja haldusdirektor Margus Kottise.
Kottise sõnul korraldas VKG hiljuti ka ideekonkursi ühe vabriku vana torni kasutamise kohta. Konkursile laekus idee rajada sinna muuseum, vaba aja veetmise paik või koht, kus saaksid kooliõpilased laiendada oma silmaringi. ”Kohtla-Järvel asuv ajalooline tootmiskompleks oli kujutatud ka esimese Eesti Vabariigi ajal käibel olnud 100-kroonisel kupüüril, mis näitab selle majanduslikku tähtsust tol ajal. Tänapäeval on sellel aga ajalooline tähtsus.”
„Vaieldamatult on sellel kompleksil olemas ajalooline väärtus ja endise vabriku torn võib alustada oma uut „elu” turismiobjektina. Seda enam, et naabruses asub ka Kohtla-Nõmme kaevandusmuuseum ja Kukrusele on üle viidud varem Kohtla-Järvel asunud Põlevkivimuuseum. Peagi saame räkida turismiobjektide ketist, mis on kõik seotud põlevkivi ümbertöötlemisega, rääkis Kohtla-Järve linnapea Jevgeni Solovjov.
Solovjovi sõnul on tähtis, et seda ideed toetaks ka EAS, kui seda algatust hakkavad ühiselt teostama linn ja VKG. „Täna toimus alles selle idee esimene arutelu ja ees seisab meil veel tohutu suur töö. Kuid kõigi osapoolte suure huvi korral on see idee võimalik ka ellu viia.”
Seotud lood
President Bushi administratsioon andis
novembris loa Colorado osariigis viiel suurel põlevkiviväljal uurimis- ning
arendamisprojektide tegemiseks. Seni on maa-alade liisinguõiguse saanud
energiahiiud Shell ning Chevron ning üks väikeettevõtja, kirjutab ajaleht The
New York Times.
Eesti heaolu kasvu takistab vohav bürokraatia, napp ambitsioon ning ohjeldamatult paisunud riigi kulutused – nii arvavad 5. märtsil toimuval majanduskonverentsil
“Tuulelohe lend 2025” esinevad tippjuhid ja ettevõtjad.