Hansapanga Grupi juht ja Swedbanki juhatuse
liige Erkki Raasuke ei soovita investeerida kinnisvarasse.
"Mina olen kinnisvarasse investeerimise suhtes väga skeptiline, kuna kohalik kinnisvara on selgelt ülehinnatud," märkis Raasuke Äripäevale.
Tema sõnul on siinkohal paslik teha lihtne paberinurga arvutus. "Võtame globaalse aktsiafondi ja ütleme, et üle kümne aasta on selle tootlus 6-8 protsenti aastas, arvutame kumulatiivse tootluse ja mõtleme, kui suur võiks olla lõpuks investeering. Ma arvan, et meie tootluse ootus on isegi pigem konservatiivne. Nüüd võtame siia kõrvale kinnisvara Tallinnas, vaatame ruutmeetri hinda ja iga aastal lisame sellele 6-8 protsenti hinnakasvu. Tegelikult peame sinna rohkemgi lisama, kuna ka korteri ülalpidamine maksab, mis võib küll kompenseeritud olla üürimisest saadava rahavooga. Kui nüüd arvutada, milline peaks sel juhul kinnisvara hind olema kümne aasta pärast, jõuame üsna jaburate numbriteni," lisas Raasuke.
"Kui mul on korter Tallinnas, mille kasutusvajadus tekib 15 aasta pärast, siis olen veendunud, et investeerides see raha jaotatult finantsinstrumentidesse, on mul 15 aasta pärast ostujõudu oluliselt rohkem, kui ostes korteri täna ja hoides seda," võttis Raasuke teema kokku.
Seotud lood
Global Property Guide´i läbiviidud uuringu
kohaselt tõusid Eesti majade hinnad 2006. aastal maailmas kõige kiiremini.
Hansapanga Grupi juht ja Swedbanki juhatuse
liige Erkki Raasukese sõnul tuleb inimestel laenata vastutustundlikult,
pealiskaudne on tema sõnul lihtsustada, et ärge laenake.
Kinnisvaraspetsialistid hindavad, et sel
aastal tõusevad hinnad mõõdukalt, jäädes umbes 5-10% piirimaile.
AS Hansapanga juhatuse esimees Erkki
Raasuke leiab, et tänapäeva kiiresti muutuvas maailmas ei peaks olema inimese
välja teenitud pension seotud temale tööd pakkuva ettevõttega.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.