Avalikkuse ette on lisaks Elmar Sepa
korterisepitsustele jõudnud ka teised juhtumid sellest, kuidas Tallinna linn
valituile praktiliselt tasuta kortereid jagab.
"Sundüürnike jagamine "väljavalituteks" ja ülejäänuteks, kellele kortereid ei kingita, kätkeb endas ebaõiglust ja kuritarvitusi," kirjutas Isamaa ja Res Publica Liidu Tallinna Linnavolikogu fraktsiooni esimees Toomas Tõniste. "Kui seni seostati linnavõimu korteritehinguid seitsme Vanalinna korteriga, siis nüüd nähtub, et Sepa seitse korterit on vaid jäämäe eredaim tipp."
Sundüürnike probleemi lahendusena näeb Tõniste kolimistoetuse mitmekordistamist, samuti sundüürnike majutamist munitsipaalmajadesse, mille ehitamist saaks finantseerida realiseerides linnale kuuluvaid üksikuid kortereid turuhinnaga.
Sundüürnikele tuleks Tõniste sõnul korterid müüa turuhinnaga, millest on maha lahutatud sama üürniku poolt korteri parandamiseks tehtud investeeringud.
Tõniste hinnangul tähendab võimalus investeeringute mahaarvamiseks tunnustust inimesele, kes on omandatavas korteris elanud pikemat aega, olles kulutanud energiat, aega ja raha oma kodu loomiseks.
"Lisaks investeeringute mahaarvamisele võiksid tulla kõne alla sellised kriteeriumid, nagu korterit omandava sundüürniku vanus, majanduslik seis ja senine maksekäitumine üürnikuna," lisas Tõniste. "Siiski on kõige alus põhimõte, et linnale kuuluvaid kortereid võõrandatakse lähtuvalt turuhinnast. Vaid nii saab välistada linnavara kantimist."
Seotud lood
Linnavalitsus esitab homme volikogule
järjekordsed eelnõud müüa sundüürnikele kortereid turuhinnast mitu korda
odavamalt. Abilinnapea sõnul on tegu pea viimaste otsustuskorras müüdavate
korteritega.
Kui Tallinna linnavalitsus oleks
sundüürnikele müüdavate korterite eest küsinud vähegi turuhinna sarnast hinda,
võinuks Reformierakonna hinnangul linnakassasse laekuda 300 miljonit krooni.
Neljapäevasel Tallinna linnavolikogu
istungil on järjekordselt päevakorras üheksa kesklinna korteri otsustuskorras
müük.
Tartu linnapea Urmas Kruuse vastas tänasele
aripaev.ee päevaküsimusele: "Mida te arvate K-korterite ehitamisest?", et tema
arvates tuleks pigem keskenduda sellele, et inimesed saaksid oma palgaga omale
kodu osta.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.