SEB Eesti Ühispanga jaepanganduse divisjoni
asedirektor Riho Unt leiab, et sel aastal on kinnisvaraturul piisavalt stabiilne
seis selleks, et mitte tormata.
SEB 2007. aasta kinnisvaraturu prognoosis on näha selgelt stabiliseerumise märke. Intressimarginaalid tõusevad ja hinnatõus aeglustub, mis viib ostjate hulga vähenemiseni. Pangad karmistavad kinnisvaraarenduse finantseerimistingimusi, kuna turule tulemine on järjest raskem ja kasumimarginaalid langevad.
"Sel aastal võib ca 40-50 elamuarendusprojekti sattuda raskustesse või jääda venima. Enam ei ole lihtne turule tulla. Õppimise aastad on juba möödas," kirjeldas Riho Unt olukorda.
Majanduse jätkuva kiire arengu ja elanike ostujõu olulise kasvu tõttu on SEB hinnangul Eestis sel aastal ligi 75 000 uut potentsiaalset laenuvõtjat, kellest umbes 20 000 võivad laenu ka võtta. Nende klientide püüdmiseks peavad pangad järjest rohkem võitlema.
Kuna müügiperioodid pikenevad, on ostjatel enam aega ostu üle järele mõelda, müüja tausta uurida, otsida paremaid finantseerimistingimusi ja hindagi tingida. "Selle aasta kinnisvaramoto on "Tark ei torma"," ütles Riho Unt.
Et end intressimäära tõusu eest kaitsta soovitab SEB Eesti Ühispank end laenu intressimäära tõusu vastu kindlustada või määr vähemalt viieks aastaks fikseerida.
Eesti keskmiseks kinnisvarahindade tõusuks prognoosib nii SEB kui Pindi Kinnisvara kuni 10 protsenti.
Seotud lood
Uus Maa analüütik Annika Jakobsoni sõnul
saabub hinnaralli peagi maapiirkondadesse ja Ida-Virumaale.
Ingmar Saksing kinnisvarafirmast LVM leiab,
et kinnisvaratehingutega enam kiiresti rikastuda ei saa, sest hinnad on
stabiliseerunud.
Eesti pankade pikaajaliste laenude
baasintressiks kujunenud kuue kuu eurobor tõusis täna üle nelja protsendi.
Pindi Kinnisvara juhatuse esimees Peep
Sooman ütles täna eelmise aasta kinnisvaraturu ülevaadet tehes, et mingit
kinnisvarakriisi praegu ei ole ja laenuintresside tõus ei ole midagi uut.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.