Ülemiste City juhatuse esimees Gunnar Kobin
leiab, et aasta 1997 oli see aasta, kui eestlased õppisid säästma ja olema
innovatiivsed.
"Need, kes suutsid püksirihma koomale tõmmata ning olla samas produktiivsed, jäid ellu. Teised mitte. Minu arvates oleme jõudnud seisu, kus riik peab selleks, et konkurentsis ellu jääda, tekitama «majanduskriisi»," kirjutab Kobin Postimehes.
"Mainori Kõrgkoolis peeti mõni päev tagasi karjääripäev, kus töökäsi otsisid mainekad suurettevõtted. Ja uskuge või mitte, kuid huvilisteks oli vaid kaheksa üliõpilast! Tööpakkujaid oli rohkem kui töösoovijaid. Ühe suurettevõtte esindaja pakkus kohe praktikakohti 200 inimesele, teise ettevõtte esindaja teatas, et majandusharidus pole nii oluline kui helge pea – muu õpetame teile ise selgeks. Eesti ettevõtted ei eelda enam esmajoones teadmisi, vaid seda, et oleks vaid inimesi!," räägib Kobin.
Kobini sõnul ei ole me innovatsioonist rääkides ei ole aru saanud, kus viga on. "Kuid viga on minu meelest konkurentsis, õigemini selle puudumises," ütleb Kobin.
"Meil on läinud liiga hästi – kõik, kellel on vähegi helgem pea, saavad tööd. Üliõpilased, kes ülikooli teiselt kursuselt tööle lähevad, ei tee seda mitte sellepärast, et neil on geniaalne idee, mille elluviimine ei kannata oodata, vaid seetõttu, et ükskõik millises eluvaldkonnas oodatakse nende töökäsi, ilma et neil oleks korralikud teadmised. Samas kõik, mida Eesti ettevõtted siseturule toodavad, ostetakse ära ja jääb veel puudugi. Seetõttu saavutavad ettevõtted tulemusi ning inimesed saavad tööd ilma ülemäära suurte teadmisteta. Kuna puudub konkurents ettevõtete vahel ja tööjõuturul, puudub vajadus tööjõu konkurentsivõimelisuse ühe olulise faktori – teadmiste järele!" nendib ta.
Kobini sõnul peaksime me ohjeldama laenurahal põhinevat sisetarbimist, mis toidab ekspordivõimeta ettevõtteid. "Nii tekitame vajaduse olla oma toodangu või teenuse tootmisel nutikam kui konkurent ning leida oma toodangule ostja naabermajast kaugemalt. See tooks omakorda kaasa ettevõtete suurema vajaduse rahvusvahelistumise järele," lisab ta.
Seotud lood
Ülemiste City rajab 15 miljonit krooni
maksva pargi, mis Ülemiste City juhatuse esimehe Gunnar Kobini sõnul on
tõenäoliselt Eesti kalleim erapark.
Rootslastele kuuluvad pangad pumpavad
järjest rohkem raha juba ülekuumenenud Läti majandusse ning mõtlevad samal ajal
halvimatele stsenaariumidele.
MTVP juhtiva partneri Allan Martinsoni sõnul Eestis
ei ole palju tehnoloogiad, kuhu riskikapitalist tahaks investeerida.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.