Majanduskriis, mis toob tööinimestele kaasa
palgalanguse ja firmadele pankrotte, võib Eestis puhkeda kahe aasta pärast,
leiab rahandusministeeriumi värske prognoos.
Analüütikud leiavad, et sel ja ilmselt ka järgmisel aastal naudime kiire majanduskasvu viljadena aina suuremaid palku, laenuraha ja sellest tulenevaid tarbimisrõõme. Krahhi näeme aga aastal 2009, kirjutas Postimees.
Rahandusministeeriumi majandusanalüüsiosakonna juhataja Andrus Säälik märkis, et tavainimene tajub krahhi tööpuudusena või ka palga kahanemisena. Samas jätkavad hinnad kasvamist, viies inimesi viletsusse. Lisaks on ilmselt laenuintressid kõrgemad kui praegu.
Kui pole tööd, pole millestki laenu maksta. Pangad hakkavad inimesi kodudest välja tõstma, liisinguautod lähevad sundmüüki ja ka lihtne tarbimislaen võib inimese pankrotti ajada.
Kriisi võimalikkust tunnistavad nii Rootsi panga SEB kui ka Hansapanga analüütikud, rääkimata rahvusvahelistest reitinguagentuuridest ja Danske pangast. Samas usuvad nii meie rahandusministeerium kui ka SEBi ja Hansapanga analüütikud, et kriisi asemel ootab Eestit ees siiski tasane majanduskasvu aeglustumine.
Koos sellega on võimalik tööpuuduse kasv ja sissetulekute kasvu aeglustumine. Elatustaset ohustab selle taustal kappav inflatsioon. Lisaks on suures ohus ettevõtted, mis seni on panustanud odavale tööjõule.
Eurole ülemineku võimalust aga lähimal neljal aastal oodata ei ole, meie hinnatõus jääb selleks liiga kõrgeks. Analüütikute hinnangul on praegu põhiliseks inflatsioonimootoriks toiduained ja eluasemekulud, mille hinda kergitavad peamiselt kütus ja muud maailmaturust sõltuvad kaubad.
Enamik analüütikuid usub pigem «pehme kriisi» võimalikkusse. Mida aga peab tegema tavainimene, kel pole võimalust riigi raha- või majanduspoliitikat kujundada? «Inimene peab olema valmis töökaotuseks ja palgakasvu pidurdumiseks,» lausus Säälik. Selle järgi tuleks säästa ja tulevasi laenuotsuseid teha.
Teise asjana soovitas Säälik lõpetada ebakindlate kinnisvaraprojektide nuumamine.
«Ma ei saa aru, kuidas on mõned inimesed nõus nii palju maksma selle eest, et kolida elama põllu peale, kuhu ei ole rajatud kommunikatsioone ja kus majade ümber laiub veetiik,» kommenteeris Säälik.
Seotud lood
Tänasel Evli investeerimishommikul
kinnitati, et tänu arenevate turgude jätkuvale majanduskasvule ning kiirelt
kasvavatele reservidele on ettekuulutus globaalsest majanduskrahhist sügavalt
ennatlik, teatas Evli varahaldus.
SEB Ühispanga makroanalüütik Hardo Pajula
ütles Ida-Euroopa majandusülevaate tutvustamisel, et tõenäoliselt järsk
majanduslangus Eestit ei taba.
Hansapanga makroanalüütik Maris Lauri
rääkis tänasel ettevõtlusseminaril, et kasv ei ole midagi garanteeritut, Eesti
ettevõtted peavad selle nimel pingutama, sest silmapiiril on ohu märgid.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.