AS Kalev kaebab üleliigse suhkru laovaru otsuse
teistkordselt kohtusse, teatas firma börsile.
Järgneb Kalevi börsiteade:
Maksu- ja Tolliameti Põhja maksu- ja tollikeskus (edaspidi Põhja MTK) tegi 29.03.2007 otsuse, millega määrati AS-ile Kalev uuesti suhkru üleliigseks laovaruks 15,6 tuhat tonni. 17. juunil 2005 a. tehtud samasisulise otsuse tühistas Põhja MTK möödunud aasta novembri alguses põhjusel, et üleliigse laovaru määramise otsus toetus õigusvastastele alustele. Tühistatud üleliigse laovaru määramise otsusele maksuteadet ei järgnenud, kuna halduskohus peatas AS-i Kalev taotlusel selle otsuse kehtivuse kuni kohtuvaidluse lõpuni. Tallinna Halduskohus lõpetas jõustunud määrusega sellekohase menetluse ja mõistis Maksu- ja tolliametilt AS-i Kalev kasuks välja menetluskulud.
Käesoleva aasta 29. märtsi otsusega määras Põhja MTK AS-ile Kalev ka üleliigse laovaru tasu summas 135,6 miljonit krooni. Maksetähtajaks on 30 päeva kättetoimetamisest. AS Kalev taotleb ka seekord Tallinna Halduskohtult samadel alustel maksuotsuse kehtivuse peatamist.
AS Kalev vaidlustab Põhja MTK 29.03.2007 otsuse AS-le Kalev ülekandevaru, suhkru üleliigse laovaru ja üleliigse laovaru tasu määramise kohta.
Üleliigse laovaru tasu seadus avaldati 2004 aasta 27. aprillil ja jõustati nelja päeva pärast ehk 01. mail 2004. Nimetatud seadus kehtestas üleliigseks peetava suhkruvaru eest tagasiulatuva sanktsioneeriva iseloomuga maksu, kuigi suhkruvaru oli selle soetamise ajal igati legaalne. Ettevõtja võis tegutseda õiguskindluses, et seni, kuni ta ei ole avaldatud ja jõustunud seadust rikkunud, ei ole tal sanktsioone karta. Riigikohtu 05.10.2006 otsuse 3-3-1-33-06 kohaselt ei kuulunud kohaldamisele ÜLTS § 6 lg. 1, 7 ja 10.
Riigikogu võttis vastu ÜLTS muutmise seaduse 25.01.2007.
AS Kalev on seisukohal, et ka muudetud seadus ei kuulu kohaldamisele vastuolu tõttu Euroopa Ühenduse õigusega ja põhiseadusega ning et seadusemuudatus ei kõrvaldanud neid puuduseid, mille tõttu Riigikohus tunnistas mittekohaldatavaks varasema redaktsiooni.
AS Kalev leiab, et ka ÜLTS kohaldatavuse korral on maksuotsus põhjendamatu.
AS Kalev võõrandas enne ÜLTS-i jõustumist talle kuulunud 15,4 tuhat tonni suhkrut. Müüja andis suhkru omandiõiguse ostjale üle lepingu sõlmimisel.Alates lepingu sõlmimisest ei olnud AS Kalev suhkru omanik. Suhkrumüügilepingust tulenevad müüja ja ostja kohustused on täidetud ning müügilepingul on reaalsed selle sisule vastavad õiguslikud ja faktilised majanduslikud tagajärjed. See, et Maksu- ja tolliamet pelgalt kahtleb tavapärases majandustehingus, ei anna alust maksuotsust teha.
AS Kalev leiab, et Põhja MTK 29.03.2007 otsuses toodud väited ja järeldused on väärad ja põhjendamatud, valesti on kohaldatud materiaalõigusnorme, rikutud on menetlusnorme ning õiguse üldpõhimõtteid.
Seotud lood
Tallinna halduskohus andis oma tänase
määrusega maksu- ja tolliametile õiguse blokeerida 40% ASile Kalev kuuluvatest
ASi Kalev Real Estate Company aktsiatest.
ASi Kalev suuromanik Oliver Kruuda
kommenteeris börsiteates, et maksuameti Põhja maksu- ja tollikeskuse (MTK)
käitumine on arusaamatu.
Riigikohus lõpetas täna nelja laovarude
tasuga seotud kohtuasja menetluse. Kohus leidis, et põllumajandusministeerium on
eksitanud ettevõtjaid, muutes pidevalt käskkirju üleliigsete laovarude määramise
kohta.
Kuigi Kalevi käive on ettevõtte käesoleval
majandusaastal õige pisut, 1% võrra kasvanud, on grupi puhaskasum langenud pea
40%.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.