Sajad miljonid inimesed ootavad võimalust
osta 25-kroonised prillid või 1200-kroonine maja.
Maailma tippdisainerid aga tegelevad toodetega, mis on mõeldud vaid kümnendikule maailma rikkamatest - veinietiketid, tippmood või kõrgklassi autod. Paul Polak, varem psühhiaatri ametit pidanud mees, kes nüüd juhib organisatsiooni, mis aitab vaestel talunikel ettevõtlusega alustada, üritab maailma muuta, kirjutas New York Times.
Selleks, et pöörata tähelepanu maailma vaeste vajadustele on New Yorgis Cooper-Hewitti disainimuuseumi aias kuni 23. septembrini avatud näitus, mille eksponaadid on mõeldud 90 protsendile maailma inimestest, eriti neile, kes peavad päevas hakkama saama vähem kui 25 krooniga. Enamus eksponaate tekitab mõtte: "Miks keegi sellele varem ei tulnud?"
Üks lihtsamaid ning nutikamaid lahendusi on rõõmuks miljonitele maailma naistele, kes iga päev kannavad kaelkooguga raskeid veeämbreid. Kehahoiak on sel puhul küll elegantne, aga tööga võib end sandistada. Leiutis Q-Drum lahendab kõik: 75-liitrine tünn veereb nii kergelt, et selle liigutamisega saab hakkama lapski.
"Vaeste inimeste kõige põletavam vajadus on raha," ütles Martin Fischer. Tema loodud firma KickStart on aidanud 230 000 inimest vaesusest välja, müües inimjõul töötavaid veepumpasid, mis maksavad 400 kuni 1100 krooni. Just need pumbad päästavad taluniku saagi kuival aastaajal, mil toodete hind tõuseb kolm korda. Talunikud, kes on pidanud nädalaid nälgima, et pumba ostuks raha koguda, on seejärel teeninud aastas juurviljade müügiga 12 000 krooni.
"Enamus maailma vaestest on talunikud, kes elavad toimetuleku piiril. Nad vajavad ärimudelit, mis võimaldab neil teenida raha kolme kuni kuue kuuga, ehk ajaga, mil üks saak kasvab," ütles Fischer. Tema firma annab toodete ostuks abi, reklaami otstarbel, ning aitab müüa varuosasid. Kliendid on nii vaesed, et pole elus kordagi oma küla piirest lahkunud.
Loe ka teisi
Novaatori uudiseid.
Seotud lood
Paul Polak ja tema ettevõte International
Development Enterprises on vaesusest välja aidanud 17 miljonit inimest.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.