Langenud sõpra lahinguväljale maha jätta on
väga raske. Paljud sõdurid on valmis eluga riskima, et kaaslase laip ülas leida
ja endaga kaasa viia. Et niimoodi mitte veel enam sõdureid kaotada, on USA armee
välja töötanud roboti, kes toimetab lahinguväljalt minema haavatud või langenud
sõdurid, vahendas New Scientist.
Kaugemalt juhitav 1,8 m pikkune robot Bear (Battlefield Extraction-Assist Robot – lahinguvälja puhastada aitav robot) saab sõdurit kätel kandes liikuda ebatasasasel maastikul ning pressida ennast läbi ukseavade.
Ehitatav robot saab ühe käega tõsta üle 135 kg. Praegu tegeleb roboti looja Vecna Technologies roboti jalgade arendamisega. Hiljuti demonstreeris robot, et ta suudab inimesesuurust nukku kätel kandes ronida trepist üles ja alla.
Bear saab hakkama ka asjadega, mida inimene ei suuda – näiteks läbida rasket koormat kandes väsimata pikki vahemaid. Robot võib haavatud sõdurit kanda ka põlviliasendis või roomates, et avastamist vältida. Roboti hüdraulilised käed võtavad koorma sülle üheainsa sujuva liigutusega, et mitte tekitada vigastatud sõdurile lisavalu.
Kuigi roboti põhiülesanne on sõdurite päästmine, saab ta hakkama ka argisemate ülesannetega, nagu varustuse kandmine ja veoautode laadimine.
Kuna robotil on roomikud nii reitel kui säärtel, saab ta vajadusel liikuda maastikul ning treppidel kükitades ja põlvitades. Lisaks on tal rattad puusadel, põlvedel ja jalalabadel, et siledale pinnale jõudes erinevates asendites kiiremini edasi liikuda. Roboti ülakehale on liikumise jälgimiseks lisatud kiirendusmõõturid ning güroskoobid, mis jälgivad roboti tasakaalu. Arvuti poolt kontrollitavad mootorid aitavad robotil kukkumise vältimiseks kehaasendit muuta.
Beariga loodetakse lahinguväljal katsetama hakata juba vähem kui viie aasta pärast.
Seotud lood
Itaalia Torino suuremates kunstigaleriides
liigub nüüdsest ringi robot, kes ei haugu, hammusta ega nuta, tal on hea nina
ning ta ei jää töö ajal magama.
Ameerika teadlased lõid robotid, millel on
võime võtta vastu teadmistel põhinevaid otsuseid. Seega suudavad robotid nüüd
ümbritsevas keskkonnas paremini navigeerida.
USAsse San Fransiscosse kogunevad täna üle
ilma kokku robotid, et võtta mõõtu jalgpallis, lähivõitluses ja sumos.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.