Tallinna linnavalitsus esitas täna
linnavolikogule määruse eelnõu, millega alkohoolse joogi jaemüük pealinna
kauplustes on keelatud õhtul kella 20.00-st kuni hommikul kella 8.00-ni, teatas
pressiteenistus.
Tallinna linnapea Edgar Savisaare sõnul on alkoholipoliitika Eestis liialt liberaalne. "Linnapeana olen mitmel korral kohtunud politseiprefekt Raivo Küüdiga ning tean, et politseinike soov oleks, et alkohol üldse ära keelataks," nentis Savisaar. "Kindlasti on paljud korrarikkumised põhjustatud liigsest alkoholi tarbimisest, eriti kurvaks teevad sagedased roolijoodikute põhjustatud liiklusõnnetused. Kuidagi tuleb meil selle probleemiga tegeleda ning kohaliku omavalitsuse esimeseks sammuks saab olla alkoholimüügi piiramine."
Linnapea märkis, et ei usu neid jutte, et siis hakkab vähem turiste käima ja enamus kauplusi tuleb sulgeda. "Siit tekib küsimus, milliseid turiste me siis endale külla ootame - Tallinnas ja mujal Eestis on nii palju ilusat ja väärtuslikku, mida ka kaine peaga vaadata tasub ning pigem turvalised sõiduteed ja puhtad vanalinna kangialused kui vindised tülinorijad," ütles Savisaar.
Väljaspool siseruume toimuval avalikul üritusel ja spordiürituse loa alusel toimuval spordiüritusel on lubatud kaubelda ainult lahjade alkohoolsete jookidega (etanoolisisaldus kuni 22 mahuprotsenti).
Linnavolikogu määruse eelnõu on koostatud alkoholiseaduse § 42 alusel, mille kohaselt võib kohaliku omavalitsuse volikoguoma haldusterritooriumil alkohoolse joogi jaemüügil lisaks seaduses sätestatud piirangutele ja keeldudele kehtestada sortimenti, müügikohti ja müügivormi puudutavaid kitsendusi ning piirata alkohoolse joogiga kauplemise aega.
Arvestades avalikkuse tugevat survet piirata alkoholi kättesaadavust ja mais 2004 korraldatud rahvaküsitluse "Kas öist alkoholimüüki Tallinnas tuleks piirata?" tulemusi, piiras linnavolikogu 29. juuni 2004 määrusega alkohoolse joogi müügiaega ja keelas müügi kella 23.00-st 8.00-ni. Põhja Politseiprefektuuri teabetalituse statistika järgi vähenesid alkoholiseaduse alusel algatatud väärteod 2006. aastal võrreldes 2005. aastaga Tallinnas 2355 väärteo ehk ligi viiendiku võrra. Kindlasti oli väärtegude arvu vähenemise üks põhjusi ka alkohoolse joogi kättesaadavuse vähenemine öise alkoholimüügi keelustamise tõttu. "Piirangu seadmisega vähendame loodetavasti ka noorte spontaanseid otsuseid asuda alkoholi kuritarvitama," ütles abilinnapea Jaanus Mutli.
Sortimenti puudutava kitsendusena on linnavolikogu määruse eelnõus ette nähtud, et väljaspool siseruume toimuvatel avalikel üritustel on lubatud müüa ainult lahjasid alkohoolseid jooke, milleks on vastavalt alkoholiseadusele joogid etanoolisisaldusega kuni 22 mahuprotsenti (kaas arvatud), s.h ka õlu.
Eelnõu jõustumise tähtajaks on kavandatud 1. juuli 2007.
Abilinnapea Jaanus Mutli loodab, et pealinna alkoholimüügi piirangust võtavad eeskuju ka Tallinna lähivallad. "Et ära hoida nö. alkoholiturismi teket naabervaldadesse, peaksid kindlasti sellise piirangu sisseviimisele mõtlema ka kõik Tallinnaga piirnevad kohalikud omavalitsused," ütles Mutli.
Seotud lood
27. aprillil, päeval, mil Tõnismäelt
teisaldati pronkssõdur ja õhk pealinnas oli rahvuslikest pingetest paks, ostis
Tallinna linnapea Edgar Savisaar endale Lämmijärves asuva 11hektarilise
Salusaare.
Eesti Õlleliidu esimees Cardo Remmel teatas
saadetud kommentaaris, et Eesti alkoholitarbimise statistika teevad kõrgeks
turistide ostud.
Tallinna Maratoni korraldaja Rein Raspel
teatas täna, et seoses linnavõimude vastuseisuga jääb ära 30.juunil toimuma
pidanud Tallinna maraton.
Eesti Õlleliidu esimees Cardo Remmel kirjutas täna Eesti Päevalehes, et Eesti
riik ei seisa alkoholiaktsiisi tõstes ja müügipiiranguid seades omade eest, vaid
võitleb kellegi teise rindel.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.