Enne magamajäämist mobiiltelefoniga
rääkimine pole üldse hea mõte, selgus värskest uuringust. Uinumiseks kuluv
aeg võib pärast kõnet pikeneda kuni kaks korda.
Mobiiltelefonist tulevad signaalid muudavad ajuaktiivsust ka une ajal, mitmeid tunde pärast kõne toimumist, selgitasid Loughborough' ülikooli uneuuringute keskuse teadlased.
Professor James Horne ütles ajalehele The Sunday Telegraph, et enne magamaminekut mobiiltelefoni kasutamine mõjutas oluliselt aju aktiivsust. "Magamajäämine võttis kauem aega, kui inimesed olid olnud kõnerežiimis mobiiltelefoni mõjualas - ajule antud ergutus oli võrreldav tassist kohvist saaduga. Üllatav, et mobiiltelefon uinumist niimoodi pärssis."
Samas ei usu Horne, et muudatused ajuaktiivsuses oleks nii olulised, et need võiksid põhjustada kahjustusi.
Teadlased katsetasid kümne vabatahtliku peal mobiiltelefonist lähtuvaid signaale. Erinevates töörežiimides mobiiltelefone hoiti katsealuste kõrva lähedal pool tundi.
Kõnerežiimil mobiiltelefon kasutab enim elektrit, pisut vähem siis, kui kuulata teise poole juttu ning ooterežiimil annab mobiiltelefon aeg-ajalt lühikesi signaale, et olla võrguga ühenduses.
Telefonide mikrofonid ja kuularid olid välja lülitatud, et olla kindel, et katsealuseid mõjutavad vaid mobiiltelefonist tulevad mikrolained ning muud segavad faktorid, näiteks jutt on välistatud.
Katsealused jäid magama 25 minutit hiljem, kui nende aju oli mõjutatud kõnerežiimil olevast telefonist tulevate lainetega, ooterežiimil telefoni lained pikendasid uinumise aega kümme minutit. Kuulderežiimil olevast telefonist tulevad lained tekitasid veidi rohkem unisust, kuid erinevus oli siiski liiga väikene.
Uuringus selgus, et ajuaktiivsus säilib veel tunde pärast mobiiltelefoni väljalülitamist ning põhjustab unetsüklites muutusi.
Loe ka teisi Novaatori uudiseid.
Seotud lood
USA ja Rootsi teadlaste poolt läbi viidud
uuringud näitasid, et mobiiltelefoni kasutamine enne uinumist mõjutab tavapärast
unerütmi.
Enne magamaminekut internetis surfamine või
teleka vaatamine tekitab inimestes tunde, et öisest unest ei piisa.
Aina suurem hulk inimesi on hädas unetusega
- teadlased hoiatavad, et vähene uni võib seada löögi alla moodsate lääneriikide
võime arendada välja uusi tehnoloogiaid.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.