Aafrika riigis Zimbabwes oli järjest
kiirenev hüperinflatsioon mais 3714% ja asjatundjad ennustavad riigile enne
aasta lõppu majanduslikku kokkuvarisemist.
Aprillis oli inflatsioon veel 2200%. Kui samamoodi edasi läheb, on see aastavahetuseks 512 000%, ennustab Associated Press.
Riigis kehtib mitu rahakurssi, kirjutas Äripäev. Keskpanga ametlik Zimbabwe dollari kurss USA dollari suhtes püsib 1:250. Eksportööridele ja rahvusvahelistele firmadele kehtib kurss 1:15 000 ning mustal turul on veel palju kehvem kurss ja see muutub tundidega.
Zimbabwe on kümne rahvuspargi ja eriti Victoria joa tõttu hinnatud turismimaa. Veebruaris Zimbabwet külastanud Saga Reiside giid Maie Toome meenutab, et rahavahetusel sai ta kursiga 1:4500 rahapaberid, mis pärisraha eriti ei meenutanud ja kuhu oli kehtivustähtajaks märgitud 30. juuni 2007.
"Päeva jooksul muutus kurss mitu korda. Lõuna ajal vaatasime, et restoranis saab õhtustada 80 000 kohaliku dollariga. Õhtul arvet tasudes oli summa juba 112 000," rääkis Toome. "Turistina pidi seal rahakott puuga seljas olema, aga erilist ohutunnet ei olnud."
Riigi 13 miljonist elanikust neli viiendikku on tööta ja elab allpool vaesustaset. Kuupalga eest jaksavad inimesed osta kaks liitrit küpsetusõli. Õnneks saadab kolm miljonit emigranti koju raha, see aitab paljudel hakkama saada.
Elektri andmine päevas on piiratud nelja tunniga, et farmerid saaksid põlde niisutada, kuid tööstusele sellest ei jätku ja paljud firmad töötavad kolmandiku koormusega. Suur osa Zimbabwe elektrist tuleb naaberriigi Mosambiigi energiafirmadest. Et paljud arved on tasumata, siis on nad ähvardanud elektri andmise lõpetada.
Zimbabwe allakäigu peasüüdlane on 83aastane president Robert Mugabe, kelle juhitud revolutsioon tõi riigile 1980. aastal iseseisvuse. Sealtpeale on riiki valitsenud ZANU-PR partei ning Mugabe on ebademokraatlikel valimistel ikka ja jälle tagasi valitud. Muu hulgas käivitas ta maareformi, mille käigus jäeti maast ilma sadu tuhandeid valgeid farmereid, ja seetõttu on nüüd nälg majas. Kunagi Aafrika viljaaidaks peetud Zimbabwe peab isegi põhilisi toiduaineid maisi ja nisujahu sisse tooma, sest ei suuda neid ise toota.
ÜRO ja veel 33 rahvusvahelise organisatsiooni hinnangus öeldakse, et Zimbabwe valitsusaparaat ei toimi ning et enne aasta lõppu on tõenäoliselt oodata riigi majanduse kokkuvarisemist.
Seotud lood
Zimbabwe andis välja 200 000 Zimbabwe
dollari suuruse rahatähe, et ohjeldada maailma kiireimat inflatsiooni.
Zimbabwe president Robert Mugabe plaanib
riigis kehtestada uue seaduse, millega ootab väliskapitalil eraettevõtteid ees
ulatuslik riigistamine.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.