Vene miljardär Vladimir Potanin ja teised
äriliidrid süüdistasid teisipäeval Vene valitsust vaba ettevõtluse lämmatamises
ja ettevõtete efektiivsuse vähendamises.
Potanin on üks vähestest allesjäänud oligarhidest, kes on suutnud oma äriimpeeriume alles hoida vaatamata kasvavast riigi sekkumist ettevõtlusesse, kirjutas The Moscow Times. Potanin on ka Venemaa rikkuselt neljas mees. 46aastase ärimehe varade maht on ligi 15 miljardit dollarit.
Potanin ütles investeerimiskonverentsil, et valitsuseliikmed mõjuvad kahjulikult ettevõtete efektiivsusele, mille nõukogusse tuleb liikmeid valitsusest.
"Otsuste tegemise efektiivsus, tähelepanu detailidele ja nõukogu poolt tehtavate otsuste elluviimise tõhusus langeb koheselt," viskas Potanin kivi Kremli poole.
"Riigi negatiivne mõju avaldub igale erafirmale, mis peab otsuseid tegema vastavalt riigi direktiividele," ütles finants- ja pangandusgrupi Interros juhatuse esimees Potanin. "Nõukogu otsused on sellisel juhul poliitilised. Probleem seisneb selles, et väiksemad aktsionärid tunnevad end aina vähem kaitstuna."
Potanin ütles, et ta on riigilt palunud ettevõtte nõukogudele rohkem iseseisvust.
Tundmatuks jääda sooviv ametnik ütles, et kuigi talt paluti korduvalt ettevõtte investeerimisprogrammi ülevaatamist, siis ettevõtte direktor ei lubanud tal oma kohustust täita, sest see olevat "ettevõtte saladus".
Riigi kontrollitud Sberbanki juht Andrei Kazmin ütles, et tema ei nõustu Potaniniga: "Kõik need aastad, mis ma olen töötanud Sberbankis, ei mäleta ma aega, mil me oleks andnud poliitiliselt motiveeritud laene või teinud poliitiliselt motiveeritud otsuseid, mis oleksid läinud vastuollu väikeinvestorite huvidega."
Sberbanki kontrollib Vene riigi keskpank, mis on Venemaa pangandussektori ainus reguleeriv organ ning mida on tihti kritiseeritud huvidekonflikti pärast.
Mobiiltelefonide jaemüügiketi Evroset juht Jevgeni Šišvarkin kritiseeris samuti riiki, kurtes et kohmakate regulatsioonide ja ebaloogilise maksurežiimi üle.
80% videomängude ja MP3-mängijate turust on nö hallis tsoonis, ütles Šišvarkin. Ettevõtja sõnul toetub turg ebakindlatele impordi praktikatele.
"Sellel turul on võimatu töötada legaalselt," ütles ta. "Kui regulatsioone muudetaks, võiks tulla sellele turule juurde 5-7 miljardi dollari ulatuses uusi investeeringuid."
Pharos Financial Groupi esindaja John Papesh ütles, et talle oli kergendav kuulda, et äriliidrid räägivad avalikult probleemidest. Papesh loodab, et see on signaal muutustest.
Üksikud riigi vastu sõdijad ei ole Kremli poolehoidu võitnud, märkis Papesh, viidates Hermitage Capitali tegevjuht William Browderile, kes on üks häälekamaid väikeaktsionäride õiguste eest võitlejaid. Browder on Vene riigiga vastuseisus juba 2005. aasta novembrist, kuigi tema ettevõte on riigi üks suuremaid välisinvestoreid.
Seotud lood
Venemaa lähenevate valimiste eel kohtus
president Vladimir Putin läinud nädalal Kremlile lojaalsete oligarhidega ja
"juhuslikult" samal ajal esitati põlualusele Mihhail Hodorkovskile otsekui
teistele hoiatusena uusi süüdistusi.
Vene majandusleht Kommersant kirjutab, et Küprose võimud hakkavad tegema koostööd Venemaaga, et saada selgust Hermitage Capitali juhi Bill Browderi ja tema äripartneri Ivan Tšerkassovi äriasjust.
Tšetšeenia president Ramzan Kadõrov teatas,
et Venemaa president Vladimir Putin on "jumala and" ja venelased peavad
põlvitama ja paluma teda ka pärast 2008. aastat võimule jääma, vahendas EPL
Online.
Kaitseväe juhataja Ants Laaneots pidas täna
Eesti reservohvitseride sümpoosionil poleemilise ettekande, kus muuhulgas
tunnistas, et Venemaa on hakanud Balti laevastikku kasvatama, mis kujutab
Eestile julgeolekuohtu.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.