Vene majandusleht Kommersant kirjutab, et Küprose võimud hakkavad tegema koostööd Venemaaga, et saada selgust Hermitage Capitali juhi Bill Browderi ja tema äripartneri Ivan Tšerkassovi äriasjust.
- Eesti prokuratuurilt mitu tagasilükkamist saanud Putini kriitik Bill Browder käis välja konkreetsed nimed, kelle tegevust Danske Eesti rahapesu juures uurida tuleks. Foto: BERTRAND GUAY
Mõlemad mehed on Venemaal tahtliku pankroti ja maksuseaduste rikkumise eest tagaselja vangi mõistetud, lisab väljaanne.
Ehkki Browderi ja Tšerkassovi kaitsja üritas kohtu kaudu peatada Küprose ja Venemaa vastastikust koostööd, jättis Nicosia piirkonnakohus selle taotluse rahuldamata. Cyprus Mail kirjutab, et kohaliku justiitsministeeriumi teatel jätkub kahe riigi vahel koostöö.
Moskva Tverskoi rajoonikohus mõistis Bill Browderi 2013. aastal finantsmahhinatsioonide ja maksuseaduse rikkumise eest tagaselja üheksaks aastaks vangi. 2017. aastal määras sama kohus talle veel lisaks üheksa-aastase vanglakaristuse maksude maksmatajätmise eest.
Kohtuasjas oli süüdistatav ka Ivan Tšerkassov. Nii Browder kui ka Tšerkassov on Venemaal juhtinud eri aegadel firmat Dalnaja step, mille taga on Küprosel registreeritud offshore’i kaudu Hermitage Capital, kirjutab Kommersant.
Käivitas Danske põhjalikuma uurimise
Browder saatis tänavu juulis Eesti peaprokurörile Lavly Perlingule ja rahapesu andmebüroole kuriteoteate, milles loetles inimesi, keda ta kahtlustab Danske Eesti rahapesuafääris rahalise kasu jahtimises. Kirjas oli nii kliendihaldureid, assistente kui ka panga Moskva esinduse inimesi.
Browder peab Danske rahapesu ulatust suuremaks kui Taani leht Berlingske: tema hinnangul käis 7,1 miljardi euro asemel pangast läbi vähemalt 7,7 miljardit eurot. Ta tõmbab sellest rahaliikumisest ka niidid suure rahapesuskeemi paljastanud Sergei Magnitski juhtumini, samuti seob asjaga Putini sõbra, Panama paberitest tuttava tšellist Sergei Roldugini.
Browderile kuulub investeerimisfond Hermitage Capital Management, mille kaudu ta oli kuni 2005. aastani Venemaa suurim välisinvestor – siis keelati tal riiki sisenemine. Seejärel sai Browderist valjuhäälne Kremli kriitik ning aktivist.
Just Hermitage’i heaks töötas kümmekond aastat tagasi advokaat Sergei Magnitski, kes paljastas Vene siseministeeriumi kõrgete ametnike paarisaja miljoni euroni küündinud maksupettuse, mis kahjustas Hermitage’i.
Vene võimud esitasid 2008. aastal maksupettuse süüdistuse hoopis Magnitskile endale. Jurist pandi vangi, kus ta aasta hiljem kahtlastel asjaoludel suri. Sellest ajast saadik on Hermitage Capital ja Browder üritanud tõestada, et Magnitski rääkis tõtt.
Seotud lood
“Nii Venemaa majandus kui nafta hind on languses. Kui riik rahast tühjaks voolab, siis võib see Venemaa kiiresti kaosesse paisata,” hoiatas tuntud Kremli kriitik ja Hermitage Capitali juht William Browder.
Surnud Vene advokaadi Sergei Magnitski juhtumiga seotud rahavood viisid Prantsuse ametivõimud Danske pangani, millele esitati rahapesusüüdistus, avaldas Taani väljaanne Berlingske. Taani suurima panga probleemid aina kuhjuvad.
Kuigi Bill Gates on ajakirja Forbes rikaste edetabelis jätkuvalt esimene, võib tegelik olukord olla uudisteportaali MarketWatch andmetel teine ning maailma rikkaim inimene on hoopis Venemaa president Vladimir Putin.
Sõltumatu juurdlus tuvastas, et Danske panga Eesti filiaali kaudu liikus ainuüksi 2013. aasta jooksul läbi ligi 30 miljardi dollari ulatuses Venemaalt ja mujalt endisest Nõukogude Liidust pärit raha, kirjutas eile Financial Times.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.