Europarlamendi otsus lubab vodkaks nimetada
praktiliselt millest iganes valmistatud kanget jooki. Vene tootjad kardavad, et
kartulist, suhkrupeedist või puuviljast valmistatud piiritus hakkab tõrjuma
turult Vene traditsioonilist teraviljast tehtud vodkat.
Otsuse kohaselt tuleb vodka tooraine siiski pudelisildil ära näidata, edastas gazeta.ru. Õiguse vastu nimetada vodkaks igasugusest toorainest valminud jooki esinesid traditsioonilised viinatootjad Leedu, Läti, Soome, Taani ja Rootsi. Nemad lubanuks seda vaid teravilja- ja kartulipiirituse puhul. Maailma kangeima piirituse, mille tooraineks just kartul, valmistajana seisab Guinnessi rekordite raamatus Eesti.
Sellise variandi läbiminekul kaotanuks juhtiva viinatootja positsiooni näiteks Suurbritannia. Seal on viin saavutamas just noorte seas tugevat positsiooni, reklaamituna kui moodne ja in jook.
Osa saadikuid leidis, et kui viinapiiritus on valmistatud näiteks viinamarjast, suhkrupeedist või tsitruselistest, peab vastav info katma vähemalt 2/3 toote etiketist.
Lõpuks kiitsid kompromisslahenduse heaks kõik ELi liikmesmaad peale Poola. Tõenäoselt allkirjastatakse dokument selle kuu jooksul.
"Euroopa seadus, mis lubab viina teha millest iganes, diskrediteerib traditsioonilist vene jooki, mida valmistatakse just nimelt teraviljapiirituse baasil," leidis Venemaa Rahvusliku Alkoholiassotsatsiooni president Pavel Shapkin, "selle seaduse kohaselt on vodka ainult lahjendatud etüülalkohol."
Eksperthinnangutel on Venemaa osa Euroopa viinaturul siiski vaid 0,5%. Shapkini sõnul ei ole Vene ajalooliste isikute nagu Orlov või Rasputin nimelistel viinamarkidel Venemaaga midagi tegemist ei valmistamiskoha ega valmistamisviisi poolest.
Vene viinaturul on kohaliku toodangu ülekaal valdav. Analüütik Pavel Fedjunini sõnul on seal välismaistest esindatud eelkõige kõrgema hinnaklassi margid nagu Finlandia ja Absolut, needki on valmistatud teraviljast.
Seotud lood
Eile, 17. detsembril, kiideti Euroopa
Liidus heaks määrus, millega võib viinaks nimetada vaid kartulist ja teraviljast
valmistatud jooke.
Euroopa Parlamendi liikmed on avaldanud
toetust kompromissettepanekule, millega lõppeks vaidlus viina definitsiooni üle
liidu viinatootjate riikide vahel.
Märstis käivitab maksu- ja tolliamet alkoholi
maksumärkide kontrolliks SMS-süsteemi, mille abil saab ostja juba poes veenduda,
kas tegu on ehtsa kauba või salaviinaga.
Surrogaatide joomisest põhjustatud suur
mürgituste arv Venemaal viis sõltlastele retsepti alusel odava viina müümise
ideeni.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.