Rootsi Wallenbergide tööstusdünastia uus
äripartner on kirju minevikuga Norra ärimees Kjell Inge Røkke, kelle
kooliõpetajad omal ajal maha kandsid kui lootusetu juhtumi, kuid kes täna on
Norra üks jõukaimaid ja mõjuvõimsamaid äriliidreid.
Partnerlusest anti teada läinud nädalal vahetult enne jaaniõhtut. Røkke ja Wallenbergid loovad koos Norra riigiga Norra suurima naftaplatvormide ja -puurimisseadmete tootja Aker Kvaerner ASA jaoks uue valdusfirma Aker Holding AS. Suurim osanik selles on Kjell Inge Røkke 60 protsendiga, Norra riigile kuulub 30%, Wallenbergide osalusega Saabile 7,5% ning Wallenbergide investeerimisfirmale Investor 2,5%.
Rökke investeerimisfirma Aker ASA kannab oma osaluse firmas Aker Kvaerner üle uude valdusfirmasse. Selle aasta alguses kärpis Aker ASA 10% võrra oma osalust nii firmas Aker Kvaerner kui Euroopa suurimas laevaehitusfirmas Aker Yards. Märtsis müüs Aker ASA ülejäänud 40,1% laevaehitusfirmas, pannes ringlema spekulatsioonid, et müüki võib minna ka osalus Aker Kvarneris. Läinud nädalal avalikustatud tehinguga on omandiküsimus lahenenud. Aker Kvaerneri turuväärtus on 41,5 miljardit Norra krooni.
Investeerimisfirma Investor ja perekonna fondide kaudu on Wallenbergide mõjukas tööstusdünastia esindatud Rootsi suurfirmades, mis moodustavad kolmandiku Stockholmi börsi OMX Stockholm 30 Indeksis, sh Ericssonis ja Electroluxis. 1905. osalesid Wallenbergid ka Norsk Hydro asutamises, mis on täna Norra suuruselt teine ettevõte.
Kjell Inge Rökke on kirju taustaga Norra miljardär, kes nooruses oma elu kuidagi järje peale ei saanud ning lubadeta ja purjus peaga autojuhtimise eest korduvalt politseiga pahuksis oli. Lõpuks jäi ta eluks ajaks autojuhtimisõigusest ilma. 2005. aastal mõisteti ta 120 päevaks vangi altkäemaksu andmise eest väikelaeva juhiloa saamiseks. Jõukusele pani ta aluse 24-aastaselt ostetud esimese kalalaeva ja tohutu riskijulgusega. Täna on ta ajakirja Forbes andmeil maailma rikaste pingereas 339. kohal ning Norra suurim tööandja.
Seotud lood
Rootsi mõjuvõimsa Wallenbergide äridünastia
valdusfirma Investor on viimasel ajal suurendanud osalust nii autofirmas Scania
kui SEB pangas, kuid nende tehingute tagamõtte kohta nad kaarte täielikult ei
ava.
Rootsi panga SEBi nõukogu esimees Marcus
Wallenberg ütles, et pangal ei ole plaane keset kulude kärpimist konkurendiga
ühineda.
Rootsi ühe mõjuvõimsama ja rikkama
perekonna Wallenberg'de osalusega mobiilioperaatori 3 kahjum on küll vähenenud,
päevas aga kaotab ettevõte siiski üle 5 miljoni Rootsi krooni ehk 8,5 miljoni
Eesti krooni.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.