Peaminister Andrus Ansip kritiseeris
statistikaameti väidet, nagu valitseks seaduspärasus, et mida suuremad on
riigi kulutused sotsiaalsele kaitsele, seda vähem on sissetulekutes ebavõrdsust,
vahendas ETV 24.
Ansip meenutas valitsuse pressikonverentsil, et statistikaameti vastses kogumikus "Sotsiaalne ebavõrdsus. Social Inequality" kinnitatakse, et Eesti on üks ebavõrdsema sissetulekujaotusega riike Euroopa Liidus, ning et valitseb seaduspärasus: mida suuremad on riigi kulutused sotsiaalkaitsele, seda vähem on sissetulekutes ebavõrdsust.
"Aga mina küsin statistikaametilt, et kui nad juba läksid ettepanekute tegemise peale, miks nad siis Portugali märkamata jätsid?" rääkis Ansip. "Portugal, Euroopa Liidus kõige ebavõrdsema tulude jaotusega riike, ehk siis rikkaima ja vaeseima sissetulekukvintiili suhe on 8,2 korda, aga sotsiaalkulutused on suuremad kui Sloveenias – 24,9% Sloveenia 24,3% vastu. Seega nagu võib siis Portugali näite põhjal tõestada just risti vastupidist – et suured sotsiaalkulutused ei taga tulude jaotumise võrdsust ühiskonnas?!"
Ansip arvas, et statistikaamet on võrrelnud üksikisikute tulusid, ning väitis, et objektiivsema pildi annab leibkondade tulude võrdlemine. Tema sõnul ilmneb ka nende puhul sissetulekute ebavõrdsuse vähenemine ning 2006. aastal oli rikkaima ja vaeseima grupi sissetulekukvintiilide erinevus 5,3 korda.
Seotud lood
Tarmo Lausingu sõnul on Andrus Ansipi eilne
kriitika Tallinna aadressil seostatav tema hirmuga kohalike valimiste ees, sest
Reformierakonna võimalused pealinnas ei ole kuigi head.
Statistikaameti analüütik Piia-Piret Eomois
märgib, et vaesus on sotsiaalne reaalsus, mis puudutab märkimisväärset osa
Euroopa rahvastikust.
Eesti elanikkonna rikkaima ja vaeseima
viiendiku sissetulek erines 2004. aastal 5,9 korda, Euroopa Liidus keskmiselt
oli erinevus 4,9 korda, teatas statistikaamet.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?