USA teadlased väidavad, et tubakatoodete
tarbimine vähendab oluliselt Parkinsoni tõppe haigestumise riski.
California ülikooli teadlased on jälginud juba aastaid tubaka mõju sellele degeneratiivsele närvihaigusele. Läbiviidud uuringute värske läbivaatus kinnitas varasemat seisukohta, et suitsetajatel on väiksem risk haigestuda Parkinsoni tõppe. Samuti leiti, et kaitsev toime on ka piibutubakal, sigaritel ja tõenäoliselt ka närimistubakal ning kaitsev toime püsib ka juba aastate eest suitsetamisest loobunutel, vahendas Eesti geenikeskus.
Teadlased analüüsisid aastatel 1960-2004 läbi viidud 11 uuringu andmeid, mis hõlmasid kokku 11800 inimest, kellest 2816 põdesid Parkinsoni tõbe. Tulemused kinnitasid pöördvõrdelist seost suitsetamise ja haigestumise vahel. Parkinsoni tõppe haigestumise risk oli kõige väiksem aktiivsetel sigarettide, piipude ja sigarite suitsetajatel, olles vähenenud tervelt 54 protsenti, suitsetamisest loobunutel oli risk haigestuda vähenenud kuni 32 protsenti. Kuigi närimistubaka kasutajate väike arv ei võimaldanud teha korrektsest analüüsi, ilmnes ka nende hulgas tendents haigestumise vähenemisele.
Teadlased ei oska veel öelda, mis kaitset põhjustab, ent läbiviidud loomkatsed viitavad kahele võimalusele, millest esimese järgi kaitsevad mingid tubakas sisaldavad aineid dopamiini tootvaid ajurakke toksiinide eest ning teise järgi pärsivad needsamad ained närvikahjustusteni viivate toksiliste ainete teket.
Seotud lood
Eile otsustas Läti valitsuse Tööandjate
komitee keelata suitsetamise avalikes toitlustusasutustes 1. aprillist 2010,
kasiinodes jääb aga suitsetamine lubatuks, vahendas BBN.
Austraalia teadlaste meeskonna kinnitusel
võib tavaline kontori laseprinter kahjustada kopse samal viisil kui
sigarettidest pärit suitsuosakesed, vahendab ETV24.
Eesti teadlaste osalusel avastatud valk
kaitseb aju närvirakke ajus tekkivate ohtlike mürkide eest. On lootust, et selle
abil saab ravida ka tänaseni ravimatut Parkinsoni tõbe, kirjutas Eesti
Päevaleht.
Kuula uue turundussarja esimest saadet
Uue saatesarja „Password” avasaates sukeldume emotsionaalse turunduse maailma ning analüüsime, miks emotsioonid mängivad reklaamis ja meedias tihti ratsionaalsest lähenemisest suuremat rolli.