Toit ja joogivesi võivad globaalse
soojenemise tulemusena saada ressurssideks, mille nimel riigid on valmis minema
konfliktide ja isegi sõdadeni.
Temperatuuri ja sademeterežiimi muutumine võib tõsiselt mõjutada vilja, kariloomade ja joogivee kättesaadavust, kirjutab LiveScience. Selliste hädavajalike ressursside nappus võib aga inimesed omavahel taplema ajada, hoiatavad eksperdid.
Ajakirja Human Ecology augustikuises numbris avaldatav uurimus näitab, et nii on juhtunud ka minevikus. Autorid analüüsisid 899 relvastatud konflikti, mis toimusid Hiinas aastatel 1000 kuni 1911 ning leidsid, et esineb selge seos temperatuurimuutuste ning sõdade esinemissageduse vahel.
"Hiina ajaloos esinenud sõja-rahu tsükleid mõjutasid eelkõige põllumajanduslike saaduste hulga suuremad võnkumised, mida põhjustasid pikaajalisemad kliimamuutused," kirjutas uurimuse põhiautor, David Zhang Hong Kongi ülikoolist.
Ajalugu kipub ennast kordama. Mitmed erruläinud Ameerika sõjaväeliidrid hoiatasid aprillis avaldatud raportis ohtude eest, mida tekitab globaalne soojenemine - sõjad puhta vee pärast, meretaseme tõusu tõttu kodu kaotanud põgenikud, näljahädad ja haigused.
Võimalik, et kohati paranevad kliima soojenemise tagajärjel viljakasvatamise tingimused - eriti kõrgematel laiuskraadidel, kuid mujal, eelkõike troopikas, tingimused paraku halvenevad, väitis IPCC (valitsustevahelise kliimamuutuste paneeli) raporti kaasautor, William Easterling Pennsylvania ülikoolist.
"Selle tulemusena osad inimesed võidavad, aga paljud kaotavad," ütles Easterling. Tema sõnul on üleüldise sõja puhkemine vähetõenäoline - selleks peavad oma töös läbi kukkuma igasugused rahvusvahelised institutsioonid ja globaalne turg, kuid muutused ressursside jagunemises põhjustavad kahtlemata rahvusvahelisi pingeid.
Selliste pingete näitena tõi Easterling Iisraeli kontrolli ja monopoli kohalike veevarude üle, mida kasutatakse palestiinlaste ohjeldamiseks. "Sellest saab võimas poliitiline relv," ütles Easterling.
Easterling rõhutas aga, et tulemus, milleni uurimuse autorid jõudsid, ei näita otseselt, et kliimamuutused põhjustavad sõdu. Selge on aga see, et seos sõdade ja kliimamuutuste vahel eksisteerib.
Veel üheks konfliktide allikaks võivad saada järjest kahanevad naftavarud. Tööstusriikide naftavajadus järjest suureneb ning kui seda vajadust ei suudeta rahuldada, tekitab see paratamatult rahvusvahelisi pingeid.
Seotud lood
Kui kliima soojenemise vastu võitlev Al
Gore ennustas, et maailmamerd võib sel sajandil oodata kuni kuuemeetrine
veetaseme tõus, kutsusid kriitikud teda paanitsejaks.
Kliima soojenemise tagajärjel tekkiv
liustike sulamine võib kaasa tuua maavärinad, vulkaanipursked, maalihked ja
tsunamid.
"Oled sa ikka kindel, et tahad end pärast
surma tuhastada?" küsis laps Šotimaal emalt.
Mis ootab meid ees, kui kliimasoojenemine
osutub tõesti tõeks?Live Science pani erinevate teadusuuringute ning ÜRO
valitsustevahelise kliimamuutuste paneeli andmed kokku.
Kuula uue turundussarja esimest saadet
Uue saatesarja „Password” avasaates sukeldume emotsionaalse turunduse maailma ning analüüsime, miks emotsioonid mängivad reklaamis ja meedias tihti ratsionaalsest lähenemisest suuremat rolli.