USA eluasemeturult riskib lahti minna
maavärisemine, mille eeltõuked kõigutasid sel nädalal maailma aktsiaturge ning
kukutasid dollari euro suhtes tosina aasta nõrgimasse seisu.
Ärevuse keskmes on USAs nõrga maksejõuga klientidele antud eluasemelaenud, millest enam kui 12% on muutunud probleemseks, kirjutas tänane Äripäev. Et need laenud on omakorda ümber pakitud uuteks finantsinstrumentideks, mille riskiaste on nüüd samuti kasvanud, on negatiivne mõju laiem.
Ajaleht New York Times veab paralleele seitsme aasta taguse tehnoloogiaaktsiate mulli lõhkemisega. Nii nagu toona, on analüütikud jälle üles kiitnud kaheldava väärtusega väärtpabereid, mille emiteerimisest ja hindamisest nende endi tööandjad Wall Streetil kopsakaid kasumeid teenisid. Järelevalve eest vastutavad institutsioonid on aga kõigel toimuda lasknud.
IT-aktsiate asemel on probleemi keskmes madala kvaliteediga hüpoteekvõlakirjad, ehk võlakirjad, mille tagatiseks on madala maksevõimega klientidele antud hüpoteeklaenud. Laenuandjate omavaheline konkurents ja soov turuosa võita kannustas huvi selliste klientide vastu. Latt lasti nii alla, et laenu taotlejatelt ei nõutud ei omafinantseeringut ega dokumente sissetuleku kinnituseks.
Seotud lood
USA majandusajakirja Forbes andmetel on
ühendriikide palgakasv juba aastakümneid madalam kui kinnisvara hindade
tõus.
Kui USA Texase osariigi suurimas linnas
Houstonis on võimalik endale 2,5 miljoni krooniga osta kolme magamistoa ja
basseiniga maja, siis New Yorgis Manhattanil saab selle raha eest vaid
parkimiskoha.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.