Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige ja
Keskerakonna sotsiaalkomisjoni esimees Marika Tuus kommenteeris tänase
Kesknädala arvamusküljel vanemahüvitise maksimumsuuruse tõstmist sõnadega, et
vaesemad peavad leppima sandikopikatega.
Tuusi kommentaar oli järgnev: "Keskerakond toetas kevadel vanemahüvitise pikendamist nelja kuu võrra, sest vastav punkt oli ka valimisprogrammis. Samas ei saa me kuidagi nõustuda vanemapalga ülempiiri kiire tõusuga, samas kui alampiir, mis on seotud miinimumpalgaga, tõuseb üpris vähe. Kahjuks on Eestis praegu veel väga palju miinimumpalga saajaid. Riik ei tohiks meie kõigi ühist raha jaotada nii, et jõukatele rohkem ja teistele vähem. Riigieelarve ei tohiks olla suurepalgalistele lisapalga maksmiseks. Ebavõrdne vanemapalk võtab lapselt ära võrdse lähtepositsiooni. Euroopalik tava pole see, et teatud inimesed määratakse igavesse vaesuse nõiaringi. Vanemapalga seaduse vastuvõtmise ajal Reformierakonna, Res Publica ja Rahvaliidu poolt 2003. aasta lõpus olid 74% küsitletuist võrdse vanemapalga poolt, kuna kõik lapsed vajavad ju ühtmoodi süüa, riiet jne," märkis Tuus ning lisas, et Sotsiaaldemokraadid, kes tol korral võitlesid aktiivselt diferentseeritud vanemapalga vastu, vaatavad nüüd rahuga pealt, kuidas jõukama rahva vanemapalk tõuseb järgmisest aastast üle 25 000 kuus, vaesemad peavad aga leppima Tuusi sõnul sandikopikatega. Et vanemapalga peale kulutab riik hiigelsummasid, ei jätku raha enam lastetoetuste tõusuks alates kolmandast lapsest.
Järjekordselt toetatakse neid, kes hästi toime tulevad. Pole siis ime, et kuulume Euroopa ebavõrdsemate riikide esiritta, kus vaesemate inimeste sissetulek erineb rikaste omast ligi kuus korda," märkis Tuus.
Valitsus kinnitas neljapäevasel istungil Eesti keskmiseks sotsiaalmaksuga maksustatava ühe kalendrikuu tulu suuruseks 8403 krooni, mille järgi tõuseb tuleva aasta 1. jaanuarist aastast vanemahüvitise maksimumsuurus 25 209 kroonini.