Ameerikas võib maksumaksja auditeeritavaks
sattuda ka juhuvalimis või - mis ehk vaeste prominentide kontekstis olulisim -
kaaskodanike kaebuste põhjal. Kui ameeriklane juba ekstravagantselt elab, siis
deklareerib ta ikka ka märkimisväärset tulu.
Maksuameti kõneisik David Stewart selgitas
Äripäevale, et maksuamet võtab info väidetavalt üle jõu elavatest kodanikest tänulikult vastu, kuid uurimise edasisest käekäigust kaebajale siiski aru ei anta. Ehk sa võid oma naabrimehe limusiinid ja villad küll üles lugeda, kuid kas naabrimees nende pärast ka liistule tõmmati, seda amet sulle rääkima ei hakka.
Ameerika Ettevõtlusinstituudis maksude teemal kirjutav Alan Viard selgitas, et kui maksuametil tekib kahtlusi varjatud sissetulekute suhtes, siis on tal õigus teha kindlaks, mida väidetav kõrvalehiilija tegelikult taskusse paneb.
USA maksuamet tegi mõned aastad tagasi põhjaliku uuringu, mille tulemus oli jahmatav. Maksulõhe - ehk kodanike ja ettevõtete poolt õigel ajal ja vabatahtlikult tasumata jäänud maksud - ulatus 345 miljardi dollarini.
Kogu maksubaasist moodustas see kõnealusel 2001. aastal kopsaka 16 protsenti ning tänavu võib lugu olla veel hullemgi. Too maksulõhe hõlmab vaid ausalt teenitud tuludelt tasumata jäetud makse ning siia pole sisse arvestatud sellised "maksuparadiisid" nagu narkoäri või prostitutsioon.
Puruvaeseid prominente a la Sõnajalad on nende seas siiski vähe. Alan Viard nentis, et kui ameeriklane juba ekstravagantselt elab, siis deklareerib ta ikka ka märkimisväärset tulu. "Ma ei usu, et meil oleks selliseid ekstreemseid kaasusi," vastas ta Äripäeva kirjeldustele luksusautodega restoranitreppi sõitvatest miinimumpalga teenijatest.
Seotud lood
Maksukonsultant ja maksumaksjate liidu
aseesimees Olavi Kärsna ei mõista, miks kohtunikud lasevad sellisel
olukorral toimuda, kus ajakirjanduses miljoniautode ja luksuslike hobidega
uhkeldavad rikkurid saavad näidata oma sissetulekuid tibatillukestena.
Eesti on imepärane riik, kus ajakirjanduses
miljoniautode ja luksuslike hobidega uhkeldavad rikkurid saavad näidata oma
sissetulekuid tibatillukestena. Ja kohus usub neid.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.