Mõttekoja Centre for European Reform
analüütik Katinka Barysch kirjutab ajalehe Financial Times arvamusküljel, et
Euroopa ei peaks Gazpromi kartma ega üritama Vene energiahiiu turule tungi
kunstlikult takistada.
Oluline on tagada, et kui Gazprom Euroopasse investeerib, siis olgu see tehtud Euroopas kehtivate reeglite järgi, kirjutab analüütik.
Kui eurooplased Gazpromi tõesti nii väga kardavad, siis toetagu Euroopa Komisjoni jõupingutusi ELi gaasituru avamiseks, milleks komisjon esitab 19. septembril uue eelnõu. See puudutab suurte energiamonopolide lõhkumist tootjateks ning transpordi- ja jaotusega tegelevateks ettevõteteks, millele seni on ägedalt vastu seisnud näiteks Saksamaa ja Prantsusmaa.
Neil riikidel tasuks oma seisukoht uuesti läbi kaaluda, kirjutab Barysch. Tagades konkureerivatele energiafirmadele juurdepääsu Euroopa gaasitorudele, ei võimalda selline tootmise ja transpordi lahutamine suurtel vertikaalselt integreeritud firmadel oma turujõudu kuritarvitada. Viimaste hulka kuuluvad Prantsuse Gaz de France ja Saksa Eon-Ruhrgas, ent samuti Gazprom.
Ja ehk sünniks sellest teinegi kasulik areng - kui kasumiväljavaated toimiva konkurentsiga Euroopa turul väheneksid, ehk ajendaks see Gazpromi siis rohkem investeerima kodumaisesse gaasitootmisesse. Risk on ju seegi, et Gazprom ei suuda võetud kohustusi täita.
Seotud lood
Venemaa riiklik gaasitootja Gazprom plaanib
torujuhtme remonti Poolas ja Saksamaal ning seoses sellega piiratakse Euroopa
varustamist gaasiga tänasest kuni neljanda septembrini.
Vene gaasimonopol Gazprom tahtis osta ära
Wall Street Journali kirjastajat Dow Jonesi, kirjutas Briti ajaleht The
Times.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.