Baikonuri kosmodroomilt 12. septembril 1959
välja lennutatud sputnik Luna 2 jõudis 33 ja pool tundi hiljem Kuule. See oli
esimene Maalt pärit Kuu pinnale jõudnud objekt.
Kuigi venelaste kosmoseprogrammi eesmärk oli esimesena Kuule jõudmisega täidetud, sai Luna 2 veel paari asjaga hakkama. Näiteks saadi Luna 2 saadetud raadiosignaalide abil esimest korda teada, et Kuul pole magnetvälja, samuti ei ümbritse taevakeha radioaktiivne vöö.
Luna 2 ise ei olnud võimeline liikuma, seega eraldus tehiskaaslane kanderaketist napilt enne kuundumist Mare Serenitatisest idas, Aristidese ja Archimedese kraatrite lähistel. Kanderaketi kolmas aste kukkus Kuule umbes pool tundi hiljem.
Luna oli Nõukogude Liidu ambitsioonika Kuu programmis teine sputnik, mis Kuu suunas saadeti. Programmi eesmärk oli jõuda esimese mehitatud lennuga Kuule, aga see au jäi venelastel nägemata.
Enne Neil Armstrongi jõudis Kuule neli Lunad (2, 9, 13 ja 15). 1976. aastal lõpetati Luna programm pärast Luna 24 lendu.
Kuigi venelased ei suutnud saata inimest Kuu pinnale, võib Luna-programmi siiski lugeda suureks teaduslikuks õnnestumiseks.
Luna 1 oli esimene, mis lendas ümber Kuu. Luna 2 suutis esimesena maanduda. Luna 3 tegi esimesed ülesvõtted Kuu tagaküljest, Luna 13 suutis esimest korda pehmelt kuunduda. Samuti tehti Lunade abil kogutud andmete põhjal esimesed analüüsid Kuu pinnasest ning Luna 17 oli esimene kuukulgur.
Seotud lood
Inimene Kuul on paljude jaoks 20. sajandi
tehnoloogilise võidukäigu sümboliks. Leidub aga ka neid, kes ei usu, et Neil
Armstrong, Edwin Aldrin ja mitmed järgnevate Apollo missioonide astronaudid
üldse Maalt lahkusid.
USA ja Nõukogude Liidu vahelise
kosmosevõidujooku juured on küll sügavamal ja kaugemas minevikus, kuid
ametlikuks avapauguks võib lugeda 4. oktoobrit 1957, mil Nõukogude Liit saatis
Maa orbiidile esimese tehiskaaslase ehk sputniku. 12. aprillil 1961 lendas
kosmosesse Juri Gagarin, mis näitas maailmale veelkord, et võidujooksus
kosmosesse on edumaa venelaste käes.
Otsingumootorite turuliider Google pani
välja 30 miljonit dollari (337 miljoni krooni) suuruse preemia neile, kes
suudavad esimestena Kuul maanduda.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.