Paljud bakterid on ohtlikud nakkushaiguste
kandjad, kuid meil on võimalik neid ka enda kasuks tööle panna.
Taimsed kemikaalid flavonoidid on väga perspektiivsed vahendid rasvumise, vähi, südamehaiguste ning isegi vananemisnähtude vastases võitluses. Kuid kui me ei suuda neid toota suurtes kogustes, siis ei ole nende headest omadustest mingit kasu.
Hädas on teadlased pöördunud geneetiliselt modifitseeritud mikroobide poole, kuid siiani pole neid märkimisväärne edu saatnud.
"See edusamm lubab meil mitte ainult toota suuremas koguses flavonoide, vaid ka muuta nende koostist," ütles Buffalo ülikooli keemiainsener Mattheos Koffas. Ta märkis, et uute flavonoidide loomine aitab luua ühendeid, mis mõjuvad inimesele efektiivsemalt kui loodusest leitud flavonoidid.
Koffas avaldas uurimistulemused koos kolleegidega ajakirjas Applied and Environmental Microbiology.
Taimed kasvatavad flavonoide ilma igasuguse vahelesegamisetagi, kuid masstootmine ei tule siiski kõne alla, sest selleks on vaja palju põllumaad ning takistuseks saab hind.
"Taimerakkudega ei ole nii lihtne töötada kui mikroogranismidega," ütles Koffas Livescience'ile. "Bakterid kasvavad kiiremini ning nende genoomi on lihtsam muuta."
Teadlased muutsid laboris sageli kasutatava bakteri soolekepikese (Escherichia coli) genoomi nii, et ta toodaks flavonoide. Lisati ka selliseid geene, mis peaksid toodangu valmimist kiirendama. Tulemus oli tõeliselt üllatav – flavonoidide tootmiskiirus suurenes 11 korda.
"Mu uurime pidevalt, kuidas treenida baktereid toodangut veelgi suurendama, et ravimite hinnad odavamaks läheksid ning väheneks võimalik negatiivne mõju keskkonnale," ütles Koffas.
Teadlased on edusammudest tiivustatud, kuid Koffas märgib, et see on siiski kõigest algus. "Me sooviksime näha produktsiooni sajakordset suurenemist," märkis ta.
"Siiski on vaja lahendada veel mitmeid probleeme, enne kui saab rääkida reaalse tootmise alustamisest," ütles Koffas. "On vaja leida paremaid viise flavonoidide valmistamiseks vajalike molekulaarsete ehituskivide bakteritesse viimiseks."
Koffase juhitav meeskond loodab, et peagi jõuab nende bakterite toodang tarbijateni, kes saavad seeläbi lahti suhkurtõvest ning rasvumisest.
Seotud lood
Ravimitööstuse suurfirmad on löönud käed
USA ravimi- ja toiduameti ning mitme teadusasutusega, et leida geneetilisi
põhjuseid, miks muidu tõhusaks osutuvate ravimite kõrvaltoimed seavad ohtu
patsientide elu.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.