Septembriga sai aasta esimesest lüpsroboti
tööle rakendamisest Eestis. Pakari laudas lüpstes on robotid tõstnud toodangut
üle 10 protsendi, teatas Uhtna Talutehnika.
Julge, kuid nagu on aeg näidanud et ka õige, otsuse võttis vastu ettevõte Pakar, kes oma uues vabapidamislaudas „palkas tööle” 4 Lely lüpsirobotit Astronaut A3.
Robotite valik on taganud ettevõttele jätkusuutlikkuse – puudub loomade lüpsmisel inimfaktori vigadest tulenev risk, robotid ei jää haigeks, ei küsi töötasu juurde ei lahku ootamatult töölt, toodang on oluliselt tõusnud.
Hetkel lüpsavad robotid Pakari laudas 215 lehma. Nelja roboti potentsiaal on lüpsta 280 lehma. Toodang on tõusnud üle 10%. Keskmiselt lüpstakse ühte lehma 2,8 korda ööpäevas.
Robotite toimimise eest vastutab AS Uhtna Talutehnika, kes on Lely toodete edasimüüja Eestis. Robotite hooldusele on Uhtna Talutehnikas koolitatud meeskond, kelle kvalifikatsiooni kontrollib Lely tehas.
Lely lüpsiroboteid toodetakse alates 1992 aastast ning need on kohe projekteeritud lüpsirobotiteks. Kogu arendustöö ja täiendused on suunatud loomapidamise automatiseerimisele.
Autor: ÄP praktikant
Seotud lood
Rahvusvaheline teadusuuringute keskus SRI
International viib koostöös Cincinnati ülikooli teadlastega läbi esimese
robotite abil sooritatud kirurgilise operatsiooni, mis toimub kaaluta
olekus – sellist olukorda simuleeritakse õhulaeva NASA C-9 pardal, mis
lendab umbes 10 kilomeetri kõrgusel Mehhiko lahe kohal.
Vaid kümne aasta pärast on Eestis kasutusel
esimesed robotitest sekretärid, korrakaitsjad ja koduabilised.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.