Vaid kümne aasta pärast on Eestis kasutusel
esimesed robotitest sekretärid, korrakaitsjad ja koduabilised.
Pesemine ja triikimine, tubade koristamine, pisiremondid, hoolitsemine koduloomade eest - need funktsioonid saab jätta mehaanilistele ehk robotitest koduabilistele, kirjutab Äripäeva lisa Tehnotrend.
Kümnendi pärast hakkavad levima ka personaalsed robotassistendid ja -sõbrad, keda kodutöödega niivõrd ei koormata, vaid kes pakuvad seltsi ning on head vestluspartnerid, sekretärid infovahetuses ja isiklikud biograafid.
Samad trendid toimivad mõistagi ka väljaspool kodu ehk avalikes kohtades ja kontorites, kus korrakaitse ja tugifunktsioonid usaldatakse üha enam robotitele.
Kuigi üha rohkem toimetusi võib teoks teha kohta või füüsilisi asju vahetamata, säilitab olulisuse inimeste ja asjade ühest kohast teise transportimine. 2017 on üha enam juurdunud hübriidmootoritega liikurid nii maas kui ka õhus. Need oskavad mitte ainult optimaalselt kasutada keemilist kütust ja liikuri kineetilise energia elektriks muundamist, vaid nende kogu korpus oskab absorbeerida päikesekiirgust ja ka tuult.
Tavaliseks on muutumas juhtmevaba elektriülekanne magnetresonantsi kaudu, kus suuremate maanteede alla või kõrvale paigutatakse üha enam energiasaatjaid. Seega saab sellistel teedel liikudes keemilise kütuse oksüdeerimisest üldse loobuda. Vaja on vaid liitumist juhtmevaba energia operaatoriga, kes energiakasutuse vatid kokku loeb ja raha sisse kasseerib.
Posti- ja kullerteenuses alustatakse kümnendi pärast minikopteritega. Eseme ühelt isikult teisele edastamiseks piisab kullerkopteri väljakutsumisest, edastatava eseme pistmisest tema kaubakorvi ja vastuvõtja määratlemisest. Edasi toimetab kopter kauba juba otse adressaadile, kui too ei asu liiga kaugel. Viimasel juhul peab kaup vahepeal läbi käima suuremast liikurist.
Huvitavaim valdkond, kus areng toimub päevadega, on kindlasti infoühiskond. Elektroonikatööstus koos informaatikaga on jätkanud kiiret arengut. Kvantarvutid on kommertskasutuses, kuigi iga eraisik seda endale veel lubada ei saa. Võrkude kaudu mõjutavad need supermõistused inimkonna infovälja juba üsna märgatavalt.
Igaühel on küljes mingi mobiilne seade, mis võimaldab kõikjal lairibaühendust, asukoha määramist ja navigatsiooni, olles ühtlasi multimeediakeskuseks ja personaalarvutiks.
Heli- ja pildi ülekanne muutub valdavalt ruumiliseks, seega saame olla vestluspartneriga virtuaalselt koos. Prille või läätsi kandvad inimesed on eelisseisus, kuna prillidele saab üle kanda ka kolmemõõtmelist kujutist. Kellele prillid ja läätsed pole optilise pildikorrektorina vajalikud, kasutavad neid eraldi, ühtlasi on need siis ka päikeseprillide, binokli, öösel nägemise vahendi ning ruumilise pildi kuvariks.
Seotud lood
Septembriga sai aasta esimesest lüpsroboti
tööle rakendamisest Eestis. Pakari laudas lüpstes on robotid tõstnud toodangut
üle 10 protsendi, teatas Uhtna Talutehnika.
Tuleval aastal võib iga kolmandat
päästeametis, politseis või piirivalves töötavat ametnikku ees oodata
koondamine, sest siseminister Jüri Pihli sõnul ei suuda riik maksta praegustele
ametnikele konkurentsivõimelist palka.
Jaapani majandusministeeriumi ametnikud
töötasid välja uued ohutusreeglid, mille järgi tuleb kodurobotid valmistada
pehmest materjalist.
Kalana merepõhjas ujuv robot suudab leida
põhjast miine, teha vetikaseiret või välja nuhkida uppunuid.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.