USA tuntud majandusajakiri Forbes kirjutab,
et 21. sajandi halvimad ametid on ajakirjanik ja programmeerija.
Tervishoid, haridus ja finantsteenused on need alad, kuhu saabuvateks aastateks on mõtet end seada, mõnd näiliselt perspektiivikat ala on aga targem vältida.
Forbes võrdles eri ametite tulevikku USA tööturul ja jõudis mõnel puhul ka üllatavate tulemusteni. Kui kogu majanduse keskmiseks töökohtade arvu kasvuks hinnatakse 13%, siis praegu ülinõutud programmeerijaid vajatakse 2014. a vaid 2% enam kui kümme aastat varem, sest teenust eelistatakse väljastpoolt riiki sisse osta. Ses vallas karjääri teha soovijad peaksid valima kitsama eriala, näiteks küberturvalisuse.
USA võimude prognoosi kohaselt väheneb tootva tööstuse töökohtade arv 2014. aastaks üle 5%, kuna tootmist kolitakse välismaale. Tekstiilitööstuses läheb näiteks kudumismasinatel töötajaid 36% vähem vaja. Tehnoloogia vähendab samaks ajaks üle kolmandiku kontoritöötajate vajadust. Digitaalkaamerad vähendavad vanal viisil fototöötlemist 30%. Elektrimõõtjate kontrollijaid hakkab samuti hulga harvem kohtama. Need on loomulikud kaod USA majanduse suundumisel kaubatootmiselt teenuste poole.
Ajakirjanike tulevik ei näi hiilgav, reporteritöö tegijaid on vaja vaid 5% rohkem. Interneti asendades trükiajakirjandust tõmbavad ajalehed koosseise koomale. Enim töökohti säilib väikese turuga ehk kehva palgaga väljaannetes. Raadiohääli jääb 5% vähemaks. Selle põhjusteks on koondumine raadioalal, tehnoloogiline areng ja ebasoodus kliima uute jaamade asutamiseks.
Reisiagente on aastaks 2014 tööministeeriumi ennustusel 6% vähem. Siingi annab paremat lootust spetsialiseerumine nišitoodetele või millegipoolest erilistele reisisihtidele. Tasub siiski tähelepanu pöörata, et majandusharu sõltub väga tugevalt majanduse üldistest kõikumistest.
Riigitööl koos oma praeguste suurepäraste boonustega pole head oodata, kasv on 1,6%. Üha rohkem funktsioone läheb keskvalitsuselt osariikidele ja kohalikele võimudele ning kasvab erafirmade kasutamine riiklike funktsioonide täitmiseks.
Karjäärinõustamise firma Pathfinders direktori Anthony Spadafore sõnul on jaotamine hääbuvateks ja kuumadeks aladeks mõneti ajale jalgu jäänud mõtlemine: "Uskuge või mitte, pangatellereid on ikka tarvis. Ja kui ka majandusharu on kahanev, võib omal alal andekas inimene seal ikkagi edukalt pürgida tiheda konkurentsiga juhtivtöötajate kohtadele."
Seotud lood
Inimesed, kes hoolitsevad vanurite eest,
vahetavad mähkmeid või töötavad toitlustuses kannatavad USAs tehtud uuringu
kohaselt kõige enam depressiooni all.
Eesti ja kogu Baltikumi suurim kasutatud autode jaemüüja AS Longo Group pakub kõigis kolmes Balti riigis võlakirju summas 10 miljonit eurot, mille aastane fikseeritud intressimäär on 10% ja tähtaeg kolm aastat. Võlakirjade märkimisperiood kestab kuni 25. novembrini ning on avatud nii jae- kui ka kutselistele investoritele.