Kõik Talleggi munejad kanad kuuluvad
hävitamisele ja Talleggis peatub ajutiselt söögimuna tootmine. Munatootmine
taastub 50% ulatuses märtsiks-aprilliks ja kogu ulatuses 2008. aasta suve
lõpuks.
Võttes aluseks Weybridge referentlaboratooriumi uurimisteate 05.11.2007 kinnitas veterinaar- ja toiduamet Newcastle haiguse ametliku diagnoosi Talleggi Kulli kanafarmis.
Kõik Talleggi munejad kanad kuuluvad hävitamisele ning ettevõttes peatub ajutiselt söögimuna tootmine. Munatootmine taastub 50% ulatuses märtsiks-aprilliks ja kogu ulatuses 2008. aasta suve lõpuks, teatas ettevõte.
„Inglismaa laborist saabunud tulemused kinnitavad, et Talleggi munatootmisfarmis on avastatud Newcastle’i viirus. Viiruse olemasolu on kinnitatud ka riikliku labori poolt. Viirus jõudis Talleggi munakanalasse tõenäoliselt metslindude populatsioonis esineva nakkuse õhu kaudu leviku tagajärjel. Sellist levikut peab kõige tõenäolisemaks ka riiklik veterinaar- ja toiduamet (VTA),” lausus Tallegg juhatuse esimees Teet Soorm. „Talleggi munatootmisfarmis avastatud haiguse tõrje nõuab operatiivseid meetmeid: kõik munejad kanad kuuluvad hävitamisele ja söögimuna tootmine Talleggis peatub ajutiselt. Kogu haigusetõrje protsess toimub VTA ja Talleggi spetsialistide juhtimisel vastavalt riiklikule Newcastle’i haiguse tõrje juhendile. Nakkuse kordumise vältimiseks saavad uued munejad kanad viiruse vastu vaktsineeritud. Vastava vaktsineerimise luba on põllumajandusministri poolt allkirjastamisel,” sõnas Teet Soorm.
Teet Soorm rõhutab veel kord avastatud probleemi majanduslikku ja veterinaarset iseloomu. „Haigus ei kujuta endast ohtu muna tarbijale. Talleggi broilerifarmidesse haigus levinud ei ole ja seega lihatoodete müügile see mõju ei avalda. Muna müük moodustab hetkel 14% Talleggi kogumüügist. Probleemi majanduslike mõjudega toimetulek nõuab Talleggilt lisapingutust, kuid on igati meie võimuses. Munatootmine taastub 50% ulatuses märtsiks-aprilliks ja kogu ulatuses 2008. aasta suve lõpuks. Seni teeme oma parima muna tarnimiseks Eesti lähinaabruses asuvatelt tootjatelt. Talleggi munasorteerimiskeskus jätkab tööd ja kaupluste varustamises pausi ei tule, kuigi ajutisi logistilisi probleeme ei saa esimestel nädalatel välistada. Kõik imporditavad munad läbivad range kvaliteedikontrolli. Oleme kindlad, et koostöös riigiametiga saame probleemidest jagu ja tänu tarbijate usaldusele säilib ja areneb edasi ka kodumaine munatootmine,” märkis Soorm.
„Newcastle’i haigus on liigispetsiifiline, ainult lindudel esinev paramüksoviiruse serotüübi 1 viirustüvede põhjustatud nakkushaigus,” sõnas VTA peadirektor Ago Pärtel.
Ago Pärteli sõnul on kogu haiguse tõrjumise protsessi eesmärgiks haiguse edasise leviku tõkestamine ja haiguskolde likvideerimine. „Protsess toimub 100% riikliku järelvalve ja juhtimise all ning koostöös Talleggi spetsialistidega. Tegemist on äärmiselt nakkava viirusega, mille leviku puhul tootjat süüdistada ei saa. Tõenäoliselt jõudis viirus Talleggi munatootmisfarmi õhutuskanalite kaudu. Enamikes EL liikmesriikides on lindude vaktsineerimine Newcastle’i haiguse vastu lubatud. Kaalume tõsiselt Eestis haiguse vastu vaktsineerimise alalist seadustamist – seni oli vastav vaktsineerimine keelatud. Peame reaalseks Tallegg'i plaani taastada munatootmine täielikult järgmise aasta keskpaigaks ja anname riigiametina selle õnnestumiseks oma panuse, kuna EL ja Eesti Vabariik katavad A-grupi haiguspuhangute likvideerimisega seotud kulud,” lausus Ago Pärtel.
AS Tallegg on Eesti ainus linnulihatootja, mille eelkäija Tallinna Linnuvabrik alustas tegevust 1956. aastal. Tallegg kuulub HKScan kontserni. Ettevõte kasvatas möödunud aastal 7,7 mln broilerit, tootis 79 mln muna ning müüs 13,4 tonni linnuliha ja valmistooteid. ASi Tallegg 2006. aasta käive oli 500 miljonit krooni. Ettevõttes saab tööd 520 inimest.
Seotud lood
Talleggi munatootmine on märtsiks 50%
ulatuses taastunud, täielikult saavutab munatootmine endise mahu augustiks. Kõik
Talleggi munejad kanad on alates jaanuarist vaktsineeritud Newcastle’i tõve
vastu, teatas ettevõte.
Rimi Eesti Foodi tegevdirektor Ruth Laatre
ostab Talleggi kanamune endiselt, öeldes, et neist mingit ohtu küll ei ole.
Rakvere lihakombinaadi tänane ning Talleggi
kunagine juht Olle Horm märkis aripaev.ee-le, et Talleggi Kulli kanafarmis
avastatud Newcastle'i haigus inimestele ohtlik ei ole.
Tallinna külje all Eesti suurima
linnulihatootja Talleggi lindlas elavat umbes 200 000 kana ähvardab gaasisurm,
sest neil kahtlustatakse Newcastle’i tõbe, sulelistele ohtlikku nakkushaigust,
mis inimesi ei ohusta.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.