Soome-Eesti Kaubanduskoja juhatuse
esimehe Pasi Harttuneni sõnul on viimase kolme kuuga Soome investeeringute
kasv Eestisse peatunud.
„Soome firmad pole stabiilsed. Viimase kolme kuuga on Soome investeeringute kasv Eestisse peatunud. Seda on mõjutanud vabaturumajandus ning kinnisvaramull, mida enam pole. Paljud firmad on teinud investeeringuid just kinnisvarasse ja tootmisse. Nüüd ootavad soomlased enne uute investeeringute tegemist kuskil 5-8 kuud, eriti, mis puudutab investeeringuid kinnisvarasse. Kõik ütlevad, et kevadel juhtub midagi, eks näis,“ märkis Soome-Eesti Kaubanduskoja hommikusöögil Pasi Harttunen.
Statistilistest põhjustest investeeringute peatumises tõi Harttunen välja Soome firmade müügi (Sampo näiteks). „Seoses kinnisvara turu langusega ei kaasne ettevõtte ostuga kinnisvaraost, eelistatakse rendilepinguid. Samuti on intressitase kõikjal Euroopa tõusnud,“ loetles ta põhjuseid. Kuid kuna Soomest tulevad valdavalt pikaajalised investeeringud, siis seda ei pidanud ta üheks majanduskasvu aeglustumise põhjuseks. „10%majanduskasv on kihvt, 11% on veel parem, kuid praegune 6% on maailmamastaabis siiski väga kõrge majanduskasv. Tegelikult on 10% majanduskasv lausa haige,“ märkis Harttunen.
„Raha on maailmas saadaval palju, rohkem kui kunagi varem, küsimus pole selle saamises, vaid riskis,“ lisas ta.
Soome-Eesti Kaubanduskoda FECC loodi 1997. aastal ESLY nime all (ESLY – Eesti-Soome Ärijuhtide Ühing). 25.aprill vahetati nimi rahvusvahelisema FECC (The Finnish-Estonian Chamber of Commerce) vastu. Kojas on 120 Eesti ja Soome taustaga liikmesettevõtet mille kogukäive on 25 miljardit krooni. Kokku pakuvad nad Eestis tööd 16 000 töötajale.
Seotud lood
Nordea Marketsi analüüsiosakonna juht Roger
Wessman ütles Äripäeva seminaril "Eesti krooni devalveerimine - müüt või
tegelikkus?", et majandusõitsengu järgset langust „lahendatakse“ tihti
devalveerimisega.
Soome peaminister Matti Vanhanen tahab veel
oma valitsuse ametisolemise perioodil rakendada Vene transpordifirmadele maksu,
millega rahastataks teede korrashoidu ja remonti.
Soomes töötamiseks elamisloa taotlusi on
tänavu 11 kuuga esitatud 54% rohkem kui kogu eelmise aasta jooksul.
Soomes võib järgmise aasta keskpaiku
kasutusele tulla uus viisa välismaalastest tööotsijaile - tööotsimisviisa.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.