Tallinna abilinnapea Eha Võrk ütles
aripaev.ee onlineintervjuus, et peale maa korralist hindamist võib maamaksumäär
taas langeda.
Aripaev.ee lugeja arvas, et seniajani on ikka mõistlikuks hinnatõusuks peetud 10%, 15%, pika hambaga ka 20%. „Nüüd korraga 150%. Pisut nagu paljuvõitu. Palun vastake küsimusele - miks ei plaanita kärpida kulusid, vaid otsustatakse ebamõistlikul määral suurendada kulusid ja seega ka maamaksu ning tühjendada linnakodanike rahakotte inflatsiooni mitmekümnekordselt ületavas määral?“ küsis lugeja.
„Tallinnas on maa kõige kallim, aga maamaksumäär samal ajal pea kõige madalam. Maa maksustamise hind peaks kajastama turuväärtust. Viimast legitimiseerib Maa hindamise seaduse § 5¹, mille kohaselt maa korralise hindamise läbiviimise aluseks on olulised muudatused maa turuväärtuses ning korralise hindamise läbiviimise otsustab Vabariigi Valitsus keskkonnaministri ettepanekul. Maa korraline hindamine on maksustamise eesmärgil perioodiliselt läbiviidav hindamine, mille tulemusena leitakse maa väärtus tsoonide ja sihtotstarvete kaupa. Paraku on maa korraline hindamine viibinud (hinnati 1993, 1996, 2001) ning seetõttu ei ole mitte ainult Tallinn vaid ka teised omavalitsused jäänud hätta ning sunnitud kasutusele võtma meetmed viimaks maamaksu määr vastavusse turuhinnaga.
Samas ma sooviks rõhutada, et maksumäära alandamine tulevikus ei ole välistatud
Tallinna 2008-2011 aasta eelarvestrateegiasse on maamaksust laekuvate tulude oluline kasv sisse planeeritud teadmisel, et maa korraline hindamine viiakse riigi poolt läbi hiljemalt 2008 aastal. Täna ei ole riik andnud välja selget sõnumit, millal tuleb maa uus hindamine. Selleks, et järgmisest maa korralisest hindamisest tulenev maksutõus ei oleks vahetult peale uut hindamist liiga hüppeline, on omavalitsustel võimalik maksutõusu hüppeid leevendada maksumäära tõstmisega kahe hindamise vahelisel perioodil (1999. tõsteti Tallinnas maamaksumäär 1,2%ni). Samas on omavalitsusel võimalus ka maamaksumäära alandada kui riigi poolt peale korralise hindamise läbiviimist kehtestatakse uued maahinnad ning viimasest tulenevad maamaksumäärad on selgelt ebaõiglased (liiga kõrged). Tallinnas rakendati määra alandamist 2002. aastal peale 2001.aasta maa korralist hindamist kui 1,2 %-ne maamaksumäär alandati 0,6% -ni,“ seletas abilinnapea.
Seotud lood
Tallinna abilinnapea Eha Võrk ütles
aripaev.ee online-intervjuus, et eraomanikud peavad tühjalt seisvad
majad lammutama.
Viimsi elanikud pääsesid järgmise aasta
maamaksu tõusust, kuigi suurenenud maamaks oli juba valla eelarvesse sisse
planeeritud.
Uue sarja esimene saade!
Elisa Eesti juht Andrus Hiiepuu rõhutab uhiuues sarjas “Juhtides tulevikku”, et suurfirmad liiguvad kestlikkuse suunas ja sellega kujundatakse ümber tööstusharud. Kes pole sellega kaasas, jääb lihtsalt maha.