Eesti Maaülikooli (EMÜ) üliõpilasesinduse
esimees Silver Kuusik arvab, et vaatamata riigiisade murele, et doktorante ja
teadlasi on liiga vähe, jäetakse tudengid oma muredes ometi tähelepanuta.
„Valitsus räägib vaid pensionidest, tudengid on jäetud teisejärguliseks. Samas öeldakse, et puudu on doktorantidest ja teadlastest. Sõnad ja teod lähevad lahku. Samas ei tahaks vaid valitsust süüdistada. See on teema, mis vajab laiemat diskussiooni,“ ütles Kuusik õppemaksu temaatikat kommenteerides.
„Ühtmoodi halvad on nii õppemaks kui selline kui ka selle kiire tõstmine. Kuigi meil Maaülikoolis on asjad kontrolli all ja õppemaksud ei ole palju tõusnud, kavatseme EÜLi (Eesti Üliõpilaskondade Liidu – toim.) pöördumisega liituda. Suulise nõusoleku oleme andnud, aga alla pole veel kirjutanud,“ sõnas ta.
Kuusiku sõnul toetavad nad teisi tudengeid selleks, et põhimõtteliselt ebavõrdsust ei oleks. „Üritame koputada ülikooli juhtkonna südametunnistusele,“ lisas ta.
EÜLi algatusega on teiste seas liitunud ka Tallinna Ülikooli (TLÜ) tudengid. Nende õppemakse kavatseb ülikool järgmisel aastal tõsta keskmiselt 15%.
TLÜ üliõpilaskonna juhatuse esimees Joonas Pärenson avaldas lootust, et õiguskantsler Allar Jõks olukorra lahendab ja üliõpilased ei pea küsimusega pöörduma kohtu poole.
„Õigushinnangu põhjal on seaduses ruum seda erinevalt tõlgendada täiesti olemas. Kuna aga tõlgendatakse tavaliselt tõlgendaja kasuks, siis praegusel juhul kaotab tudeng,“ märkis Pärenson.
„Esitame pöördumise, et hoida ära ennetav tõus,“ lisas ta. Pärensoni sõnul selgitab ülikool hinnatõusu üldise inflatsiooniga. „See aga ei ole lahendus. Juba praegu on õppemaksud väga kõrged,“ arvas tudengite esindaja.
„Loodame, et lahendus tuleb. Omaette küsimus on, kas seda ka kuulda võetakse,“ märkis Pärenson.
Seotud lood
Tallinna ülikooli senat toetas
tudengiühendustes vastuseisu tekitanud õppemaksu tõstmise eelnõu.
Tallinna Ülikooli õppeprorektor Heli
Mattisen ütles aripaev.ee-le, et õppemaksude hüppeline hinnatõus mõjutab vaid
tuleval sügisel alustavaid esimese kursuse tudengeid.
Eesti Üliõpilaskondade Liidu (EÜL) juhatuse
esimees Eimar Veldre leiab, et osale üliõpilastele kehtestatud õppemaks on
ebavõrdne kohtlemine, mida õppemaksude eristamisega veelgi süvendatakse.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.