Eesti Üliõpilaskondade Liidu (EÜL) juhatuse
esimees Eimar Veldre leiab, et osale üliõpilastele kehtestatud õppemaks on
ebavõrdne kohtlemine, mida õppemaksude eristamisega veelgi süvendatakse.
”Oleme seisukohal, et ülikoolid tõlgendavad seadust (ülikooliseadust – toim.) liiga kergelt. Õppemaksude tõstmine uutele üliõpilastele üle 10 protsendi ei ole õige,” ütles Tallinna Ülikoolis haldusjuhtimist õppiv Veldre.
Tudengeid esindav liit on ülikoolide tegutsemise kohta küsinud ka ekspertide arvamust. Paul Varuli Advokaadibüroo on seisukohal, et määratust suurem tasude tõstmine on seadusevastane.
”Nii eksivad ülikoolid võrdse kohtlemise printsiibi vastu. Juba see on ebavõrdne, kui osa tudengeid peavad oma õpingute eest maksma, teised mitte. Erinevate tasudega eristatakse üliõpilasi veelgi,” märkis Veldre ning lisas, et on arusaamatu, miks peaks osa maksma rohkem kui teised, kui õpitav eriala on sama ja aineid loevad samad õppejõud.
Üliõpilased kavatsevad oma õiguste kaitseks pöörduda õiguskantsleri poole. Selleks otsitakse praegu üliõpilast, kes on kõrgkooli astunud 2007. aastal ning kelle õppemaks on eelmisel aastal sisseastunutele kehtestatuga võrreldes kasvanud üle 10%. Praeguseks on EÜLi poole pöördunud paar sellist tudengit.
”Loodame paari nädala jooksul avaliku pöördumise Allar Jõksile esitada,” ütles Eimar Veldre. Kui ka tema olukorda lahendada ei suuda, siis tuleb EÜLil Veldre sõnul pöörduda kohtusse.
Ülikooliseaduse, erakooliseaduse ning rakenduskõrgkooli seaduse järgi tohivad kõrgkoolid õppemakse tõsta kahe õppeaasta vahel ainult 10%. Käesoleva õppeaasta õppemakse on aga üle 10% tõstnud mitmed Eesti kõrgkoolid, teiste seas ka Tartu Ülikool ja Tallinna Ülikool.
Seotud lood
Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ)
üliõpilasesinduse juhatuse esimees Oliver Kallas ütles aripaev.ee-le, et 10%
õppemaksude tõstmine on mõistlik ja sellest tuleks kinni pidada.
Tallinna Ülikooli õppeprorektor Heli
Mattisen ütles aripaev.ee-le, et õppemaksude hüppeline hinnatõus mõjutab vaid
tuleval sügisel alustavaid esimese kursuse tudengeid.
Eesti Maaülikooli (EMÜ) üliõpilasesinduse
esimees Silver Kuusik arvab, et vaatamata riigiisade murele, et doktorante ja
teadlasi on liiga vähe, jäetakse tudengid oma muredes ometi tähelepanuta.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.