Digiloo IT- ja turvalahendusi tutvustaval
infotunnil rääkis Eesti E-tervise Sihtasutuse infoturbe juht Valdo Praust, et
aredatava digiloo ehk terviseinfosüsteemiga võiks teha sama, mida on
tehtud kümme aastat meie panganduses.
Valdo Prausti sõnul on praegu väljaarendamisel digiloo kõrgtasemel turbesüsteem, mille abil viiakse terviseinfosüsteemi ründamise võimalus miinimumini. “Süsteemi kindlamaks muutmiseks on turve hajutatud, mis tähendab, et ühe või mitme elementaarründe puhul ei teki digiloole reaalset kahju. Kui lisame siia juurde veel korraliku logide analüüsi koos efektiivse vastutegevusega, on potentsiaalsel ründajal väga raske kui mitte võimatu tegutseda,” selgitas Praust. “Digiloole ei teki ühtegi nn superadministraatorit, kes omaks kõiki salasõnu, et inimeste terviseandmetele ligi pääseda,” kinnitas Praust.
Digiloo kasutaja kindlakstegemiseks hakatakse kasutama kompleksautentimise meetodeid – eset ja parooli, milleks on ID-kaart ja selle PIN-kood. “Eestimaalased on selles osas väga heas seisus, kuna täna on juba 80% täisealistest elanikest taskus turvaline ja mugav ID-kaart. Korralikus konfiguratsioonis kasutamisel on see meetod turvalisim ning sobib ainsana autentimiseks turvakriitiliste e-lahenduste puhul,” kommenteeris Praust.Praust tunnistas infotunnil, et absoluutne süsteemi turvalisus on saavutamatu. „Loodame, et tõsiseid läbimurdeid ei saa olema,“ märkis ta. „Esimese matsu vabanduseks võib öelda, et see realiseerus riskijäägis, kuid teise matsu puhul seda öelda ei saa,“ rääkis Praust.
Valdo Praust kommenteeris, et digilugu ehk terviseinfosüsteem on sama turvaline kui meie suurte pankade e-teenused. „Suuri ründeid meie pankades pole toimunud. See, mida on tehtud 10 aastat meie panganduses, võiks teha ka meie e-tervises,“ ütles Praust.
Seotud lood
Digitaalallkirja kasutamise võimalused on
loodud, kuid praktikas ebamugavad, selgub riigikontrolli riigi vara kasutamise
ja säilimise 2006. ja 2007. aasta ülevaatest.
Eilsel valitsuse istungil kiideti
heaks määruste pakett, mis viib sammu lähemale üleminekuks e-tervise
süsteemile.
Digiloo IT- ja turvalahendusi tutvustaval
infotunnil rääkis Medisofti juhataja Arvi Sinisalu, et digiregistratuuri eesmärk
on raviressurside efektiivsem kasutamine.
Suurärimees ja endine Tallinna linnapea
Tõnis Palts rääkis visioonikonverentsil „Ääretu Tallinn“, et Eesti ja Tallinn
vajavad eelkõige visiooni hoidmaks kinni eestlastest talente, oma diginaba ja
kolme T-d.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.